Последни новини
Home / Законът / Българската асоциация за Европейско право дискутира : „Неоснованата на присъда конфискация има четири режима“

Българската асоциация за Европейско право дискутира : „Неоснованата на присъда конфискация има четири режима“

Defakto.bg

Българска асоциация за Европейско право организира  дискусионна среща на тема: „Проблеми и предизвикателства при прилагането на режимите за отнемане на имущество в Република България”, която се проведе в зала Гранитна на Съдебната палата с любезното домакинство на съдия Даниела Дончева, председател на Софийски апелативен съд.

 Дискусията с модератор доц. Станислав Костов се проведе с участието на съдия Александър Арабаджиев, съдия Aлбена Бонева, съдия Калин Калпакчиев, адв. Георги Атанасов, г-н Йонко Грозев, доскорошен съдия в ЕСПЧ, както и на съдии и адвокати от цялата страна.

 Акцентът на срещата бе липсата на правила, които да осигуряват дори минимални гаранции за законност съгласно разбирането на СЕС и/или ЕСПЧ при прилагането на няколкото режима на конфискация, които националният законодател е допуснал да съществуват. Важна част от обсъжданията беше посветена и на невъзможността, от една страна, органите и съдът да намират баланс  между борбата с престъпността  и защитата на основните права, а от друга – потърпевшите да си осигурят адекватна защита на своите права.

 В опит да се преодолеят националните законотворчески дефицити и по-конкретното липсата на законови разпоредби, които действително транспонират Директива 2014/42/ЕС и Директива 2024/1260, съдилищата правят своя практика, която често е противоречива и не държи сметка за изискванията на ЕКПЧ и ПЕС , когато идва реч за право на защита, справедлив процес и съразмерност на санкцията и защита на обществен интерес. Така Върховният касационен съд е изправен пред необходимостта, включително и чрез произнасяне на  тълкувателни решения, да отговаря на предизвикателствата пред които го изправя едновременното съществуване на ЗОНПИ (2018), включително и предхождащите го ЗОПДНПИ (2012) и ЗОПДИППД (2008), и ЗАНН, и НК, които, обаче не отразяват адекватно предвидения  в цитираните по-горе актове на ЕС режим за конфискация на средства и облаги от престъпления в частта ѝ за неоснована на присъда конфискация.

Предстои националният законодател да предвиди гаранциите за защита на правото при отнемане на незаконно придобитото имущество в съответствие с критериите на ЕКПЧ и ПЕС в рамките на срока за транспониране на Директива 2024/1260, който изтича през ноември 2026.

About De Fakto

Проверете също

СГС пусна задържаните братя за отвличане – няма доказателства за извършено престъпление

Софийският градски съд пусна от ареста братята Митко и Радослав Лебешковски. Съдия Иван Коев отхвърли …

Министърът на правосъдието сезира прокуратурата за евентуална имотна измама на 90-годишна жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев сезира Софийската районна прокуратура за случай на евентуална имотна измама, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.