„Информационно обслужване“ недопустимо е предало на Софийска градска прокуратура предоставените му материали по конституционното дело, ведно с техническите носители и устройствата без разрешението на КС, сочи председателят на КС По този начин се възпрепятства дейността на КС за приключване на делото по оспорване на законността на изборите, заяви Панова.
В специално изявление по БНТ председателят на Конституционния съд (КС) Павлина Панова отправи сериозни обвинения към Централната избирателна комисия, Информациононно обслужване и прокуратурата, че на практика възпрепятстват съда да вземе окончателно решение по казуса.
Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Това каза председателят на съда Павлина Панова в обръщение, излъчено по Българската национална телевизия във връзка с преизчислението на резултатите от парламентарните избори.
Панова припомни, че действащата пропорционална система не дава възможност, когато съдът, при проверка на изборните резултати, установи нарушения на закона, които биха могли да доведат до промяна на състава на избраното Народно събрание (НС), сам да определи по отношение на кои народни представители тези нарушения водят до незаконност на избора. Това би могло да стане ясно само след изчисленията на Централната избирателна комисия (ЦИК), обясни тя.
Според Павлина Панова, след като на 26 февруари КС е възложил на ЦИК да извърши необходимите преизчисления, от Комисията на три пъти са отправяли различни въпроси, на които съдът е отговарял незабавно.
„Въпреки това днес, 10 март, след 18:00 часа КС беше уведомен, че ЦИК продължава да не изпълнява възложената ѝ задача, защото „Информационно обслужване“ е предало на Софийска градска прокуратура предоставените му материали по конституционното дело, ведно с техническите носители и устройствата без разрешението на КС„, каза Панова. По този начин се възпрепятства дейността на КС за приключване на делото по оспорване на законността на изборите, заяви тя.
Павлина Панова каза още, че единствено и само Конституционният съд може да извърши преценка на законността на изборите за народни представители и всички държавни органи са длъжни да му оказват пълно съдействие, а не да препятстват дейността му.
Всички материали са изпратени на прокуратурата, съобщиха по-рано от пресцентъра на „Информационно обслужване“ във връзка с преизчислението на резултатите от парламентарните избори. От националния системен интегратор не дадоха повече информация, но стана ясно, че именно „ИО“ е сезирало прокуратурата за резултатите от изборите.
Час по-рано придоби публичност фактът, описан от Панова – че Софийска градска прокуратура е изискала материалите по казуса. Действието на прокуратурата е от днес, за него се разбра на извънредно заседание на ЦИК. На заседанието бе прочетено писмо от „Информационно обслужване“, в което дружеството разяснява, че не може да въведе преизчислените резултати заради искането на прокуратурата. И обясни какво точно е предадено: „Всички документи и материали, включително технически средства и технически носители, използвани за извършване на дейностите по въвеждане на данните от протоколите, предоставени на ЦИК от Конституционния съд“.
Прокуратурата проявява нездрав интерес в случая, преди съдът да се е произнесъл по делото, коментираха юристи. Това е все едно преди да е завършил един наказателен процес, държавното обвинение да поиска да прибере подсъдимия за изтърпяване на наказанието, илюстрираха абсурда те.
По-рано днес в ефира на бТВ председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова заяви, че „Информационно обслужване“ трябва да е готово днес с преизчислението на резултатите след повторното преброяване на бюлетините от оспорените секции. Тя припомни, че тези данни трябва да отидат към Конституционния съд, за да може той да се произнесе.