Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение след като получи данните от ЦИК
Не може да се разпространяват доказателства, докато не залегнат в решението на КС
Не е работа на „Информационно обслужване“ да сезира прокуратурата

Тази готовност обаче се затруднява от бездействието на ЦИК и „Информационно обслужване“, коментира в интервю за БНР председателят на Конституционния съд Павлина Панова тази сутрин.
По-рано днес стана ясно, че парламентът ще изслуша на извънредно заседание представители на Централната избирателна комисия и фирма „Информационно обслужване“, които ще представят причините за забавянето на данните от преизчислените резултати от над 2000 секции в страната от последните парламентарни избори.
„До голяма степен ние сме наясно с фактите, наясно сме какво ще приемем по делото, но ни е необходима финалната информация, за да постановим окончателния си акт, а именно да кажем има ли незаконност на избора на народни представители, на колко и на кои от тях. Де факто е обявяване на незаконност на избора на конкретен народен представител. „Касиране“ е израз, който е придобил гражданственост„.
Неподаването на тази информация вчера стана причина председателят на Конституционния съд Павлина Панова да заяви, че работата на ръководената от нея институция не трябва да се поставя в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи.
За отговорността ЦИК и „Информационно обслужване“
На този етап, без изчисленията на „Информационно обслужване“ не може да се каже дали ще се стигне до влизането на нова парламентарна група, стана ясно от думите на конституционния съдия.
Попитана кои институции саботират КС, Панова отбеляза, че „някъде по веригата това се случва“.
Има голяма неяснота какво е дало „Информационно обслужване“ на прокуратурата, каза Панова. „Едно излиза от вчерашното им писмо, друго от тазсутрешното писмо до медиите“.
Панова изказа предположение, че „Информационно обслужване“ има резервни данни“ и технически носители.
От 4 до 10 март – една седмица, „Информационно обслужване“ не подава окончателни данни към ЦИК, която на свой ред да уведоми КС, уточни председателят на съда.
„Ние се питаме – след като повече от 12 000 секции могат да бъдат обработени от „Информационно обслужване“ за по-малко от 72 часа и да получим окончателни резултати от избори за Народно събрание, къде е проблемът, когато 2200 секции трябва да бъдат въведени от „Информационно обслужване“ и в рамките на 7 дни все още нямаме резултати.“
Докато КС не постанови своето решение, той не може да огласява своите доказателства, нито друг държавен орган да ги предоставя на друг без разрешение на КС, категорична е Павлина Панова, бивш председател на Наказателната колегия на ВКС.
Не е работа на „Информационно обслужване“ да сезира прокуратурата, добави тя.
Отговорност в настоящата ситуация носят ЦИК и „Информационно обслужване“, подчерта Панова. По думите ѝ, „КС е силно обезпокоен“ от случващото се. Тя изрази скептицизъм, че днес ще получат данните, които чакат от миналата седмица.
За прокуратурата
Прокуратурата няма основания да иска каквото и да било от КС преди съдът да се произнесе по делото, обясни съдия Павлина Панова.
На въпрос какво би проверявала прокуратурата, съдия Панова отговори, че до момента прокуратурата не е искала от КС каквито и да било „данни, материали или отговори“.
„Такова писмо е имало очевидно само до „Информационно обслужване“, които са им предоставили материали по делото. Докато е висящ съдебният процес по това дело, не би следвало да се изискват каквито и да било материали по това дело. Създава се усещането, че докато виси нашето производство, се извършва дейност за проверка, която вероятно може да е насочена по дейността на КС, по събирането и проверката на доказателствата по делото„, каза конституционният съдия.
„Озадачени сме озадачени от тази дейност при висящ съдебен процес, а ако има някакъв натиск, той не е пряко към КС, защото той ще работи с данните, които ще подаде ЦИК.“
„Не може да се разпространяват доказателства, докато не залегнат в решението на КС„, коментира още Панова.
Всички материали и таблиците, които служат за изчисленията на ИО, ще бъдат публикувани след това, увери председателят на КС.
Ако КС установи наличието на незаконни мандати на народни представители, процесът отново ще се върне към ЦИК и ИО, поясни Павлина Панова. Съдът е извършил безпрецедентна по естеството и обема си доказателствена дейност. Експертната дейност е била обективирана в протоколи, а те са били приети като доказателства по делото от КС. Тези протоколи – на хартиен (заверени копия) и технически носител, са били предоставени на ЦИК, а тя от своя страна ги е предоставила на „Информационно обслужване“, обясни съдия Панова.
„В експертите сме абсолютно сигурни, доста прецизно го избирахме. Това са хора с безупречна репутация“, каза още тя и изрази убеденост, че те са работили безпристрастно.