В спешен порядък СГП поиска всички документи по изборното дело, която да му служат по прокурорска проверка, а Конституционният съд отказа поисканата информация.
Конституционният съд е публикувал на сайта си получено от Софийска градска прокуратура искане за предоставяне на материали по водена от нея проверка, образувана по сигнал на „Информационно обслужване“ АД.
СГП изисква по спешност всички документи, свързани с делото за изборите – жалбите на политическите партии по повод резултатите от последните парламентарни избори, решенията и мотивите, с които е образувано делото, информация, която е качена на сайта.
От прокуратурата искат да научат и правилата, по които работят експертите, включително при определянето кои бюлетини са действителни, кои не, по какви критерии се приема тяхната работа.
Стряскащо прокуратурата изисква имената конституционните съдии, които са определили кои изборни книжа да се предоставят на експертите. От прокуратурата изглежда пак са забравили, че как се формира вътрешното убеждение на един конституционни съдии, а и на всички останали, е въпрос на конституционна независимост.
В отговор на искането на СГП, Конституционният съд отговаря, че: „Съдът е независим орган от законодателната, съдебната и изпълнителната власт и се ръководи само от Конституцията, Закона за КС и в Правилника за дейността и организация на КС. В съответствие с правилата подлежащата на публикуване на информация до произнасянето на Съда се оповестява на интернет на КС“, отговоря КС.
Поради това по неприключило конституционно дело, съдът не дължи представяне на поисканите документи, се казва в отговор, подписан от председателя на КС Павлина Панова. (най долу).
Не може да се разпространяват доказателства, докато не залегнат в решението на КС, заяви по- рано пред БНР Панова. Тя добави, че не е работа на „ИО“ да сезира прокуратурата с данни, които е научило по изпратено висящо дело пред съда.
От интервюто на Панова за БНР стана ясно, че Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК.
„До голяма степен ние сме наясно с фактите, наясно сме какво ще приемем по делото, но ни е необходима финалната информация, за да постановим окончателния си акт, а именно, да кажем има ли незаконност на избора на народни представители, на колко и на кои от тях“, каза тя.
Отговорът на КС: