
Всички акции в страната се проведоха под надслов „КОЙ блокира конституцията“.

Организаторите определиха случващото се от последните дни като „престъпна симбиоза“ между „Информационно обслужване“ и „поръчковата прокуратура“. Според тях целта е „да заобиколят конституцията, за да запазят фалшивите изборни резултати, властта на ГЕРБ и влиянието на Пеевски“.
„Да се освободят институциите от вредно влияние на олигарси…Крайно време е всяка институция да си знае мястото. Когато институциите не работят в синхрон в една държава нито икономиката, нито стандартът на живот ще върви на добре„, заявиха участници в акцията.
Адвокат Емил Георгиев от „Правосъдие за всеки“, заяви, че прокуратурата е вдигнала мерника на Конституционния съд още преди той да се произнесе по казуса.
„Прокуратурата се опитва да попречи на КС да се произнесе по едно дело, което засяга всички нас, независимо от това дали гласуваме или не“, каза Георгиев и добави, че се нуждаем от стабилността на КС и няма да позволим да му посягат. Тези негови думи бяха посрещнати с всеобщо одобрение от протестиращите.
Време е всяка институция да си знае мястото, а отделните институции да работят заедно. Когато институциите в една държава не работят в синхрон, нито икономиката, нито стандартът на живот ще вървят нагоре“, каза Георги Куртев, участник в протеста.
Не може прокуратурата да се меси в дейността на Конституционния съд. Това, което се случи, беше безпрецедентно, посочи Соня Глушкова, която също участва в протестните действия.
Тук съм заради институционалния разпад, в който от години вече е държавата„, заяви Методи Лалов, бивш председател на Софийския районен съд и бивш общински съветник от „Демократична България“.
Шествието скандираше „Мафията вън“ – под засилено полицейското присъствие. Протестът в столицата завърши с надпис „Свобода“ и „Демокрация“, изписан на сградата на НС.
В Пловдив десетки хора се включиха в акция на площад „Съединение“, провокиран от скандалния казус преизчислението на резултата от вота при последните парламентарни избори.
„Излизаме тук в качеството си на граждани, които не са съгласни с тази междуинституционална война, която наблюдаваме от няколко дни“.
„Конституционният съд е върховният орган, който може да решава въпросите, свързани с изборите. Това, което видяхме, действия от страна на Прокуратурата е обструкция на държавата“, казват протестиращите.
Сред тях има адвокати и общински съветници от ПП-ДП. Виждаха се и плакати с надписи „Кой блокира Конституцията?“. Според бившия служебен министър на правосъдието и на вътрешните работи Иван Демерджиев отговорността за ситуацията е на служебните кабинети на Димитър Главчев, които организираха последните избори.
Над 150 души излязоха на протест във Варна срещу изборните манипулации и намесата на Прокуратурата в работата на Конституционния съд по делото за законността на вота. Хората се събраха на площад „Независимост“ пред сградата на Съдебната палата, за да изразят недоволството си, съобщи БТА.
Една от протестиращите жени призова за повече гражданска активност. Тя изтъкна, че от 2013 година насам „гражданското общество си изтърка подметките да протестира срещу мутренския модел, но очевидно вече няма достатъчно сили“.
Друга протестираща посочи, че гражданите се борят за правова държава и честни избори. Не искаме Прокуратурата да бъде използвана като бухалка, добави, тя и изказа мнение, че всичко това се прави в интерес на управляващото мнозинство.
На митинга се събраха и представители на местната структура на партия „Продължаваме промяната“.
Симпатизанти на партия „Величие“ протестираха също пред НС в столицата. Заради 21 гласа партията на Ивелин Михайлов не влезе в 51-то НС. Протестиращите обявиха, че неправомерно партията е била оставена извън парламента и че тяхното място е в него. Те решиха, че ще се събират всяка вечер, на това място, от 18:00 часа.