Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъди процедурите, начина и способите за пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите.
Акцент във вчерашната дискусията бе необходимостта от актуален одит на съществуващата система за електронно дистанционно гласуване през интернет и преценка възможно ли е нейното надграждане и съобразяване с Препоръка СМ/Rec (2017)5 от 14 юни 2017 г. на Съвета на Европа относно стандартите за електронно гласуване.
Комисия „Професионална квалификация и информационни технологии“ представи доклад за състоянието на внедрената през 2017 г. система за електронно дистанционно гласуване и алтернативите за нейното надграждане, както и за изискванията, необходимите ресурси и време при изработване на нова. В доклада на комисията бе отбелязано, че разработването, одитирането и внедряването на новия софтуерен продукт ще отнеме по-дълъг период от заложения в Закона за съдебната власт срок за избор на членове на ВСС, който изтича на 21 юли 2025 г.
С последните изменения в Закона за съдебната власт за пореден път бе заложен срок от 6 месеца за избор на нови членове на ВСС, тъй като мандатът на настоящия състав изтече преди повече от две години. Два месеца от този срок вече са изтекли, а тепърва процедурата предстои да се обсъжда.
По време на дискусията бе обсъждано дали да се гласува само с хартиени бюлетини, дали да се изработи чисто нова електронна система за дистанционно гласуване, или да се наеме такава, дали е възможно да се направят законодателни промени и удължи срокът за избор на нов съвет.
Предложи се, за да не се отлага във времето избора, с една преходна разпоредба в ЗСВ да се приеме, че единствено за предстоящите избори гласуването е на хартия, като ВСС да започне работата по внедряването на нова електронна система.
Членовете на ВСС обърнаха внимание на многократните изменения на ЗСВ, някои от които рефлектират върху техния статут и независимост и ще окажат отрицателното въздействие при номинирането на кандидати с висок професионализъм и авторитет. Предложи се да се търси възможност за синхронизиране на процедурата за избор на членове на ВСС от професионалната квота и от Народното събрание, за да не се влага излишен човешки, финансов и времеви ресурс.
Според председателя на ВКС Галина Захарова , е най-важно да се приеме механизъм, чрез който магистратите да бъдат привлечени в обсъждането на проблема с начина на гласуване. Тя посочи, че предстоят през април общи събрания за годишните отчети на всички апелативни съдилища и на тях може да се обсъди и този въпрос. “ Едва след като ВСС се информира какво е виждането на магистратите, може да направи и съответните предложения за законодателни изменения„, заяви тя.
Конкретно решение не беше взето, но стана ясно, че преди да предлагат каквото и да е, съветът ще потърси мнението на магистратите.
В открито писмо Cъюзът нa cъдиитe в Бългapия нacтoя BСС дa изocтaви бюpoĸpaтичнo-ĸoмaндния cи пoдxoд пpи взeмaнe нa изĸлючитeлнo вaжнитe peшeния зa cъдeбнaтa влacт и oбщecтвoтo и да пpoвeдe дeмoĸpaтичнo oбcъждaнe нa пpoцeдypитe с участието нa peдoвитe мaгиcтpaти, вĸлючвaйĸи ĸaтo cвoи пapтньopи пpoфecиoнaлнитe cдpyжeния и дpyгитe opгaнизaции c дeйнocти в oблacттa нa пpaвocъдиeтo.
ССБ напомни, че пocлeдният oпит зa избop нa члeнoвe нa BCC пopoди мнoгo cъмнeния зa нapyшeния, ĸoитo мaĸap и дa нe дoвeдoxa дo ĸacиpaнe нa вoдa, бяxa пocлeдвaни oт нaмeca нa зaĸoнoдaтeлнaтa влacт.