Последни новини
Home / Законът / След допитване до магистратите, ВСС ще решава как да се проведе избора за нови членове на съвета

След допитване до магистратите, ВСС ще решава как да се проведе избора за нови членове на съвета

Defakto.bg

  Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъди процедурите, начина и способите за пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите.

Акцент във вчерашната  дискусията бе необходимостта  от актуален одит на съществуващата система за електронно дистанционно гласуване през интернет и преценка възможно ли е нейното надграждане и съобразяване с Препоръка СМ/Rec (2017)5 от 14 юни 2017 г. на Съвета на Европа относно стандартите за електронно гласуване.

Комисия „Професионална квалификация и информационни технологии“ представи доклад за състоянието на внедрената през 2017 г. система за електронно дистанционно гласуване и алтернативите за нейното надграждане, както и за изискванията, необходимите ресурси и време при изработване на нова.  В доклада на комисията бе отбелязано, че  разработването, одитирането и внедряването на новия софтуерен продукт ще отнеме по-дълъг период от заложения в Закона за съдебната власт срок за избор на членове на ВСС, който изтича на 21 юли 2025 г.

С последните изменения в Закона за съдебната власт за пореден път бе заложен срок от 6 месеца за избор на нови членове на ВСС, тъй като мандатът на настоящия състав изтече преди повече от две години. Два месеца от този срок вече са изтекли, а тепърва процедурата предстои да се обсъжда.

По време на дискусията бе обсъждано  дали да се гласува само с хартиени бюлетини, дали да се изработи чисто нова електронна система за дистанционно гласуване, или да се наеме такава, дали е възможно да се  направят законодателни промени и  удължи срокът за избор на нов съвет.

Предложи се,  за да не се отлага във времето избора, с  една преходна разпоредба в ЗСВ да се приеме, че единствено за предстоящите избори гласуването е на хартия, като ВСС да започне работата по внедряването на нова електронна  система.

За  по-лесен достъп на магистратите до избирателните секции да се промени чл. 29з, ал. 2 чрез създаване секции в окръжните съдилища в страната, в които да се проведе гласуването за съответния съдебен район, бе друго предложение.

Членовете на ВСС обърнаха внимание на многократните изменения на ЗСВ, някои от които рефлектират върху техния статут и независимост и ще окажат отрицателното въздействие при номинирането на кандидати с висок професионализъм и авторитет. Предложи се да се търси възможност за синхронизиране на процедурата за избор на членове на ВСС от професионалната квота и от Народното събрание, за да не се влага излишен човешки, финансов и времеви ресурс.

Според председателя на ВКС Галина Захарова , е  най-важно да се приеме механизъм, чрез който магистратите да бъдат привлечени в обсъждането на проблема с начина на гласуване. Тя посочи, че предстоят  през април общи събрания за годишните отчети на всички апелативни съдилища и на тях може да се обсъди и този въпрос. “ Едва след като ВСС се информира какво е виждането на магистратите, може да направи и съответните предложения за законодателни изменения„, заяви тя.

Конкретно решение не беше взето, но стана ясно, че преди да предлагат каквото и да е, съветът ще потърси мнението на магистратите.

Какво пречи с още два месеца да се забави изборът на ВСС, но да се осигури едно сигурно гласуване. Нека не гледаме този срок като нещо, което е обвързващо на 200%. Министърът на правосъдието има възможност евентуално да прецени дали може да се разработи друга система, която да осигурява истинска възможност на всички магистрати, независимо къде се намират, да упражнят правото си на вот и тайната на вота да бъде запазена. Акцентът на ССБ е върху качествена електронна система за избор, а не да се бърза“, заяви Боян Магдалинчев, представляващ ВСС.

В открито писмо Cъюзът нa cъдиитe в Бългapия нacтoя BСС  дa изocтaви бюpoĸpaтичнo-ĸoмaндния cи пoдxoд пpи взeмaнe нa изĸлючитeлнo вaжнитe peшeния зa cъдeбнaтa влacт и oбщecтвoтo и  да пpoвeдe дeмoĸpaтичнo oбcъждaнe нa пpoцeдypитe с участието нa peдoвитe мaгиcтpaти,  вĸлючвaйĸи ĸaтo cвoи пapтньopи пpoфecиoнaлнитe cдpyжeния и дpyгитe opгaнизaции c дeйнocти в oблacттa нa пpaвocъдиeтo.

ССБ напомни,  че пocлeдният oпит зa избop нa члeнoвe нa BCC  пopoди мнoгo cъмнeния зa нapyшeния, ĸoитo мaĸap и дa нe дoвeдoxa дo ĸacиpaнe нa вoдa, бяxa пocлeдвaни oт нaмeca нa зaĸoнoдaтeлнaтa влacт.

  В края на продължилия  над 2 часа дебат министърът на правосъдието Георги Георгиев обобщи  – от техническа гледна точка е нужно да се изготви одит за това каква е системата, с която ВСС разполага в момента като се отговори на въпросите  може ли да се усъвършенства, в какви срокове и има ли други варианти.
Отделно, каза министърът,  да се проведат широки дискусии в магистратската общност за законодателството, какво трябва да бъде подобрено, какво работи и какво не, какви са проблемите, включително и след обжалването на резултатите от изборите от професионалната квота през 2022 г.

About De Fakto

Проверете също

ВАС потвърди предварителния „отстрел“ на Ясен Русев от поста кмет на cтoличния paйoн „Иcĸъp“

Задава се битка на два различи правни свята по тълкуването на понятието „търговска дейност“ в …

И.ф. Сарафов връчи грамота на Илиана Кирилова за висок професионализъм и образцово изпълнение на службата

Софийска градска прокуратура (СГП) е внесла в съда 3343 броя прокурорски актове през миналата година. …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.