
С обикновено мнозинство парламентът днес ще избере 12-ия конституционен съдия от парламентарната квота. Кандидати за поста са двама – Йонко Грозев, бивш съдия в Европейския съд по правата на човека, предложен от ПП-ДБ и Орлин Колев, преподавател по конституционно право, номиниран от ГЕРБ – СДС.
Зa избpaн ще се смята ĸaндидaтът, пoлyчил пoвeчe oт пoлoвинaтa oт глacoвeтe нa пpиcъcтвaщитe нapoдни пpeдcтaвитeли. Aĸo и двамата ĸaндидaти ca пoлyчили пoвeчe oт пoлoвинaтa oт глacoвeтe нa пpиcъcтвaщитe нapoдни пpeдcтaвитeли, избpaн e ĸaндидaтът, пoлyчил нaй-мнoгo глacoвe „зa“.

Бившият съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев коментира, че : „Българската прокуратура абсолютно легитимно може да разследва изчезналите бюлетини, защото това е проблем, който касае изборния интегритет. Но няма как в правова държава да се разследва как КС е взел решение по дело, което още е висящо и още нямаме информация всъщност какво решение е взел съдът„.
Няма как една в държава, която претендира за върховенство на правото, да се разследва как най-висшият орган в нея – Конституционният съд, решава един неприключил казус, каза още Грозев.

На уточняващ въпрос, той се коригира: „Не съм твърдял никога, че правомощията на прокуратурата са безгранични“. Добави: “ Абсолютно се присъединявам към становището на КС, това излиза от компетентността на прокуратурата. Не считам за законосъобразно при подобни обстоятелства да се изискват документи“.
Декларацията на парламента, в която по повод делото пред КС, мнозинството заяви, „някой умишлено не си върши работата“, Йонко Грозев определи като притеснителна с аргумента, че е взета по висящ казус и засяга независимостта на съда.
Колев отговори: „Кой съм аз, че да давам коментар за декларациите на Народното събрание . Доколко е подбран моментът и текстът е въпрос на целесъобразност на самия парламент и това не мога да коментирам особено в качеството си, в което се явявам пред вас“.
Депутатите от правна комисия изглеждаха респектирани от адвокатската биография на бившия съдия в ЕСПЧ по защита на човешките права и познания по европейско право, но подсказаха нагласа, че парламентът ще прати в КС юристът, който не се усъмни в правото им да гласуват нелепи декларации, които звучаха като заплаха срещу съдиите, които не си вършат работата така, както мнозинството иска.