Последни новини
Home / Законът / Проверките на EPPО срещу Теодора Георгиева били заради отвода й по делото „Чирен“, а не заради Петьо Еврото

Проверките на EPPО срещу Теодора Георгиева били заради отвода й по делото „Чирен“, а не заради Петьо Еврото

Defakto.bg
Теодора Георгиева

Временно я отстраниха, за да не бъде компрометирано разследването (най долу)

„Чувствам се застрашена от Пеевски,“ казва българският прокурор 

Българският европрокурор Теодора Георгиева обяви, че е обект на проверка от нейните колеги в Люксембург, защото си е направила отвод от разследването по делото за газохранилището в Чирен, тъй като е била заплашвана.

Административното разследване няма никакво отношение към изтеклите към медии и институции записи от името на Петьо Еврото, а е във връзка с отвод по делото за газохранилището в Чирен“, казва тя пред „Капитал“

Прокурорката си е направила отвод по делото “Чирен“ с мотива, че се е почувствала застрашена заради заплахи, получени по повод на повдигнгнатите обвинения по това разследване на бивш министър на енергетиката и настоящ шеф на „Булгартрансгаз“.  Тя не назовава името на  Владимир Малинов, за който е извеснон, че не се яви за предявяване на обвинения по делото за газохранилището поради постъпването му в болница.

Заплахата „Пеевски“ 

Във връзка с отправените към мен заплахи искам да уточня, че по повод на разследването за Чирен съм си направила отвод, защото се чувствам застрашена от г-н Пеевски, който е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниска за тях цени“, сочи  Георгиева.

Пред 24 часа сочи, че Пеевски е искал 20 млн. от подизпълнителите по проекта. По думите ѝ Пеевски е уреждал кой да спечели обществената поръчка.

Тя твърди, че е получила заплахи и предупреждения, че ако повдигне обвинения към министъра на енергетиката, ще бъдат пуснати записи и компромати в медиите.

Аз съм се отвела по това дело, а отводът ми е уважен. В момента административното разследване е свързано с това, че по това дело аз лично съм разпитвала свидетели, което не е забранено нито от регламента, нито от българското законодателство – в НПК има изрична разпоредба, че имам всички права, каквито има и всеки прокурор в България. За което, към онзи момент, в който съм разпитала свидетелите, незабавно е уведомена съответната компетентна камара, състояща се от трима независими европейски прокурори от три различни държави„, коментира Георгиева.

В сряда вечерта офисът на европейският главен прокурор Лаура Кьовеши съобщи, че е  започнало административно разследване за евентуални нарушения, извършени от българския европейски прокурор Теодора Георгиева.

Досега процедура по проверка на член на Европейската прокуратура не е била активирана за нито един от останалите представители в институцията. Всяка една от 24-те членки на европрокуратурата има по един представител в нейното ръководство, което работи от централния офис в Люксембург.

Отговорността за оценката на информацията в основата на това административно разследване във връзка с независимостта на европейския прокурор се носи от Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия. Това е основно изискване за първоначалното назначаване на европейските прокурори и за способността им да изпълняват задълженията си по време на мандата си“, се казва в съобщението на Европейската прокуратура.

Институцията напомни, че независимостта на всички европрокурори е една от основните ценности на Европейската прокуратура, която е от съществено значение за изпълнението на нейната мисия.

Преди седмица Софийската градска прокуратура също разпореди извършването на проверка на българския представител в Европейската прокуратура Теодора Георгиева за евентуални връзки с Петьо Еврото.

Атаката срещу нея започна от анонимен мейл, през който бе разпратен до медиите видеоклип, на който се вижда мъж, досущ като бившия следовател Петър Петров, води разговори  с жена, заснета в гръб, чието лице не се вижда, но която нарича „Теди“.  Към клипа има пояснителна бележка в уверение, че  жената е прокурор Теодора Георгиева. Има твърдения и за корупция.

Проверката е възложена на Комисия за противодействие на корупцията, като са дадени указания за установяване на лица, които биха могли да имат отношение към показаното във видеозаписа и сваляне на сведения от тях“, обяви СГП.

До  следобед от  европейската прокуратурата не отговаряха  на въпроса  дали Георгиева ще бъде  временно отстранена, докато тече безпрецедентното разследване.   Не беше ясно и  дали тя  продължава да има достъп до чувствителна информация, свързана с делата в целия ЕС.

Процедура по отстраняване

Европейският главен прокурор може да предложи отстраняването на европейски прокурор или Колегиумът на Европейската прокуратура – това са всички европейски прокурори заедно – също могат да задействат процеса. Искам да подчертая, че ако се установят такива големи нарушения, органът, който взема решение за отстраняване на европейски прокурор, е Съда на ЕС, като Съветът на ЕС или ЕК, също и парламентът, могат да отнесат до Съда на ЕС такива случаи„. Това каза в интервю за БНР зам. – председателят на комисията по правни въпроси на Европейския парламент Емил Радев.

Има данни, че г-жа Георгиева е влизала в множество разследвания и е извършвала процесуални действия, без да има данни, че има такова решение на постоянната камара, което в един момент също може да се окаже, че също е нарушение на регламента за действието на Европейската прокуратура. Да не говорим, че няма данни въобще да има случайно разпределение на делата в Европейската прокуратура в България“, добавя Радев.

Междувременно Пеевски се закани, че“ ще даде Георгиева на прокурор“: „ Ще я дам на прокуратурата за набедяване, ще  си  понесе последствията за лъжите. Нямам нищо общо с нейния случай. Георгиева е ортак на Петьо Еврото. Видя се по какъв престъпен начин е станала европрокурор“, заяви той.  Е, нищо по същество, а  с набедяването определено прекали  – медиите не са орган на официална власт с  правомощия  да търсят отговорност за извършени  престъпления, но речотивят политик е забравил тази подробност от правото.

В това интервю Теодора Георгиева не се спира на разпространените  видеозаписи,  които внушават нейни връзки  с Петьо Еврото и ходатайството му да бъде предпочетана при избора на европейски прокурор.  Все пак, записите, дори „обработвани“,  са факт.

„Срещата на българската прокурорка с Пепи Еврото не може да бъде потвърдена със сигурност. Но ако тя не е на този запис, най-малко на първия час от публикуването на записа,  тя  трябваше да опровергае. Иначе остава усещането, че записът е истински и показва реалността“, коментира на тази сутрин по БНР Андрей Янкулов. Според него записът подсказва зависимост.

Пред „24 часа“ Георгиева споменава, че се е виждала с Кирил Петков и Петьо – Евпото, но не е била близка с тях.

EPPO отстрани временно Tеодора Георгиева 


Българският европейски прокурор Теодора Георгиева е временно отстранена. Това съобщиха по-късно през деня  от Европейската прокуратура на Нова тв.  До това развитие се стигна, след започналото административно разследване за евентуални нарушения.

Европейската прокуратура (EPPO) подчертава, че е приложила пълния спектър от вътрешни мерки за защита на своите разследвания. Като най-силната мярка срещу реален риск от или възприемане, че има риск да се компрометира безпристрастността на разследванията, българският европейски прокурор временно е отстранен от длъжност.  Това не предрешава изхода от административното разследване.  На този етап няма да бъдат оповестени допълнителни подробности и няма да се удовлетворяват искания за интервюта. Всякакви новини ще бъдат съобщавани своевременно”,  казват още от  EPPO.

След като Европрокуратурата отстрани Теодора Георгиева, а в интервю тя  посочи Пеевски като основен корупционер в случая „Чирен“, изданието  BIRD.BG съобщи, че е изпратило  “ два прости въпроса“ към Лаура Кьовеши:

– „Протича ли #Пеевски в разследването и ще поиска ли от #Сарафов да внесе искане за сваляне на имунитета му“.

About De Fakto

Проверете също

374 кандидати се явиха на изпит за заемане на 17 длъжности „младши следовател“ в окръжните прокуратури

В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се провежда писменият изпит по обявения с решение на …

Над 22 отбора участват в Националното състезание за решаване на казуси по гражданско и търговско право „Кристиан Таков“

Над 22 отбора от близо 80 студенти от юридическите факултети в страната участваха в тазгодишното …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.