Последни новини
Home / Законът / След щурма в президентството: бивш шеф в ДАР осъди прокуратурата на 112 000 лв. за вреди от заигравки със закона

След щурма в президентството: бивш шеф в ДАР осъди прокуратурата на 112 000 лв. за вреди от заигравки със закона

Defakto.bg
9 юли 2020 г. Щурмът на Гешев в Президентството

Бившият шеф  на оперативно-техническа дирекция в ДАР  осъди прокуратурата на  обезщетение за неимущствени вреди от 100 000  лева и 12 000 лв за имуществени.   Решението е взето от  съдия Свилен Станчев  от Софийски градски  съд и то подлежи на обжалване пред САС, съобщава в. Сега.

Отделно бившият шеф в ДАР (П.В.) съди и самата агенция за 100 000 лв., частичен иск от 500 000 лв.,  дело, по което още няма решение, пише изданието.

П.В.  беше обвинен по делото, което прокуратурата сглоби  след акцията в президентството на 9 юли 2020 година.

След като нaй-нaпpeд бeзпpeцeдeнтнo влeзe в пpeзидeнтcтвoтo и oбиcĸиpa ĸaбинeти,  прокуратурата зaпoчнa и apecти.  Haй-нaпpeд  бe зaдъpжaн бизнecмeнът Πлaмeн Бoбoĸoв, a пo-ĸъcнo и двaмa oт пpeзидeнтcĸия eĸип  –  ceĸpeтapя пo пpaвни въпpocи и aнтиĸopyпция Πлaмeн Узyнoв, както и cъвeтниĸа пo cигypнocт и oтбpaнa Илия Mилyшeв зaeднo c бивш cлyжитeл нa paзyзнaвaнeтo.

В крайна сметка обаче делото срещу бившия шеф на ДАР беше върнато на прокуратурата от съда, а тя го прекрати през април 2024 г., след като наблюдаващият прокурор прие “ че показанията на свидетелите са „нелогични, вътрешно противоречиви и изолирани от доказателствената съвкупност“ и няма престъпление.

В исковата молба по ЗОДОВ  П.В. обяснява, че е работил в ДАР над 15 години (преди това НРС) и 15 години в МО, като е напуснал агенцията в началото на 2020 г., за да се грижи за съпругата си, която била с тежко онкологично заболяване.

През май 2020 г. тогавашният председател на ДАР Атанас Атанасов получил първоначално устен доклад от служител от дирекцията, доскоро оглавявана от П.В., че той искал да предаде секретни документи на ЦРУ. После устният доклад се превръща в официална докладна, която е пратена до главния прокурор Иван Гешев. На следващия ден подателят на сигнала е назначен за шеф на дирекцията и остава на тази длъжност докато напуска по собствено желание година и 2 месеца по-късно, почти веднага след смяната на ръководството на ДАР.

ДАР взема дейно участие в превърналото се в огромно фиаско „президентското дело“, както и причина за най-големите протести у нас, довели до свалянето на правителството, следствие на това и смяната на председателя именно заради дейното участие на ДАР под негово ръководство в абсурдни политически игри с изцяло незаконосъобразни и престъпни действия“, сочи в исковата си молба П.В.

След като Гешев получава докладната срещу него, го  призовава го призовава за справка,  а после  във военната прокуратура, където е  обискиран и отведен в дома му, където часове наред тече претърсване. Иззети са лаптопи, телефони, флашки и прочее. По същото време е претърсен и домът на 78-годишната му майка извън София. Отново без съдебно разрешение, по неотложност.

Маниери 

„На следващия ден бях призован устно да се явя във военна прокуратура, където бях заплашван и убеждаван да стана свидетел с явна и тайна самоличност по т. нар. „президентско дело“, пише в иска си П.В.  Дали му 2 дни за размисъл. След излизането си от прокуратурата бившият разузнавач ангажира адвокат и праща писмен отказ в държавното обвинение. „Същия ден срещу мен започна небивал институционален тормоз, надхвърлящ всичко познато досега и на практика представляващ престъпна злоупотреба с право“,  разказва  П.В.

На 16 юни 2020 г. той е обвинен за издаване на държавна тайна и задържан. След 8 дни Военно-апелативният съд го пуска под домашен арест с електронна гривна, а близо 4 месеца след това той е пуснат под гаранция от 5000 лв. Любопитното е, че по гражданското дело за обезщетение прокуратурата оспорва като недоказано задържането на ищеца, последващата парична гаранция и забраната за напускане на страната.

Наложена му е забрана за напускане на страната, продължила 18 месеца, която заедно с домашния арест са обезсмисли подготвяната консултация и лечение в чужбина на съпругата ми.

Третата и най-тежка операция на съпругата му е  проведена в този период, в който тя постъпва 7 пъти във ВМА за общо 29 дни, без П.В.  да може да й  помогне и да е до нея, пише бившият разузнавач.  Налагало се е  й  помагат случайни хора, таксиметрови шофьори, съседи…“, посочва исковете си той.   В крайна сметка, през септември 2020 г. съпругата му почива.

Междувременно е бил отнет допускът до секретни материали, с което е и блокирана възможността той да си намери работа в държавната администрация.   По нареждане на прокуратурата е бил проверяван и от НАП.

През февруари 2023 г.  е обвинен и за шпионаж в полза на ЦРУ.Независимо от абсурдността на подобно обвинение, доколкото ЦРУ са основният ни партньор, с който работим, ерго получават съвсем официално от ДАР всичко, което им е необходимо, последното е изключително сериозно, тъй като обвинението предвижда наказание лишаване от свобода с минимум от 10 г. и доживотен затвор без право на замяна“, казва П.В.

Пет  месеца по-късно първото обвинение е прекратено и остава само това за шпионаж.

На 29 август 2023 г. софийската военна прокуратура внася обвинителен акт срещу П.В. Обвинителният акт абсурдно е секретен и защитата е поканена да се запознае с него в секретното деловодство на съда. „Благодарение на ДАР и безумните обвинения, които ускориха смъртта на съпругата ми, сега останах съвсем сам – без приятели и контакти с хора, с които общувахме цял живот„, завършва той исковата си молба.

Съдът отбелязва в решението си, че делото срещу П.В. е било публично разгласено от бившия вече главен прокурор Иван Гешев, „което довело до публично дискредитиране и очерняне на доброто име на ищеца“.

От съществено значение в случая е и че задържането и домашният арест на П.В. са му попречили да полага адекватни грижи за съпругата си, като я транспортира до лечебните заведения, посочва съдът и определя като справедливо 100 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди. Обезщетението за имуществени вреди е зарадиплатенит адвокатскивъзнагражденияпо време на наказателното производство.

Подобни провали

Акцията в президентството през 2020 г „роди“ и разследване срещу бизнесмена Пламен Бобоков и президентския антикорупционен секретар Пламен Узунов.  То обаче беше прекратено безславно, а междувременно арестите им бяха признати от съда за произвол. Двамата  осъдиха прокуратурата за бездействие по делото, а ВКС потвърди присъденето им обещезщетение от по по 10 000 лв. за всеки.  С прекратяване на делото  преди 2 години , двамата имат право да заведат искове за незаконно обвинение, което тепърва може да направят.

Президентският съветник по сигурността Илия Милушев също беше задържан през 2020 г.  арестът му бе обявен а незаконен, а през 2023 г. Военно-окръжната прокуратура в София е прекрати делото срещу него с мотива, че е законен достъп до класифицирана информация.

Акцията на Гешев срещу президентсвото   отпуши огромни граждански протести, които в последна сметка завършиха с оставка на кабинета на „Борисов 3“ през 2021 г.

About De Fakto

Проверете също

Конституционният съд даде предимство на обработваемата земя пред изграждането на агрофотоволтаици върху нея

 Конституционният съд се произнесе с решение по конституционно дело №18/2023 г., образувано по искане на …

Андрей Янкулов за тежкия бандитлък на „Семейството“ срещу Златанови, когато не „гласи“ европейски прокурори

Днес стана известно, че с окончателен съдебен акт е прието, че решенията на общото събрание …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.