Последни новини
Home / Законът / Андрей Янкулов: Срещата на Теодора Георгиева с Петьо Еврото не е сигурна, но тя трябваше да я опровергае

Андрей Янкулов: Срещата на Теодора Георгиева с Петьо Еврото не е сигурна, но тя трябваше да я опровергае

Defakto.bg

От прессъобщение на Европейската прокуратура снощи се разбра, че Лаура Кьовеши е уведомила ЕК и Съвета на Европа на ЕС за започнало административно разследаване срещу българския европейски прокурор Теодора  Георгиева.

„Това е за да се съберат данни за потенциални нарушения на българския европейски прокурор, които биха довели до освобождаване по процедурата, заложена в регламента за Европейската прокуратурата„, каза в интервю пред БНР Андрей Янкулов, експерт в Антикорупционния фонд, бивш прокурор и бивш зам.-министър на правосъдието.

Срещата на българската прокурорка с Пепи Еврото не може да бъде потвърдена със сигурност. Но ако тя не е на този запис, най-малко на първия час от публикуването на записа,  тя трябваше да опровергае. Иначе остава усещането, че записът е истински и показва реалността“, коментира той и уточни, че записът се отнася за 2020 г. и определено показва зависимост.

Възмужно е, допуска Янкулов, атаката срещу Теодора Георгиева да е, защото  е разкрила пробойни за институциите у нас и как „съдействат“ на европрокуратурата.  „От времето на публикуване на записите и поведението на европрокуратурата от последните седмици може да направим обоснованото предположение, че имат връзка.  Защото това не е началото на мандата ѝ на Георгиева и поведението на българските институции не е новост. Новото е препозиционирането на Теодора Георгиева, коментира той.

Добавя : „Чу се за непосредствено предявяване на обвинение на Малинов за газохранилището в Чирен, ново развитие на нещата. Преди дни имаше обвинение за петричкия кмет.  Има едни събития, които бележат една промяна, някак си поне по линия на активността на българския офис на европрокуратурата. И съпоставено с пускането на записите  навежда на мисълта, че няма как да няма връзка“, допълва Янкулов.

Той  коментира и процедурата на избор на българския прокурор за Европейската прокуратура.

„Голяма част от селективния процес за избор на европейски прокурор протича в съответната държава и когато отиде на европейско ниво има становище на държавата. Няма как тук да се изключи възможността, че  процесът на родно ниво не да страда от всички дефицити по селекция, които виждаме в нашето правосъдие толкова години. 

Той посочи  други начини за  постигане на въздействие.“ Както се коментира на записа, от трите кандидатки, изпратени от България, две да бъдат изключени от надпреварата. Ето, едната Десислава Пиронева стана заместник на главния прокурор. При нас има „понижаване чрез повишаване и тези врътки е възможно да са се случили“,  допусна  експертът.

About De Fakto

Проверете също

Конституционният съд даде предимство на обработваемата земя пред изграждането на агрофотоволтаици върху нея

 Конституционният съд се произнесе с решение по конституционно дело №18/2023 г., образувано по искане на …

Андрей Янкулов за тежкия бандитлък на „Семейството“ срещу Златанови, когато не „гласи“ европейски прокурори

Днес стана известно, че с окончателен съдебен акт е прието, че решенията на общото събрание …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.