Последни новини
Home / Законът / Михаил Екимджиев: Кьовеши трябва да назначи външни прокурори да разследват аферата „Чирен“ и Теодора Георгиева (реакции)

Михаил Екимджиев: Кьовеши трябва да назначи външни прокурори да разследват аферата „Чирен“ и Теодора Георгиева (реакции)

Defakto.bg

Според  регламента за създаване на  Европейската прокуратура (EPPO) в изключителни  случаи тя може да изпраща външни  прокурори да извършат  разследвания в държава – членка. Много се надявам в сегашния безпрецедентен случай след създавеното на EPPO, това да  бъде направено.

Така адвокат Михаил Екимджиев коментира пред Де Факто скандала около европейския прокурор Теодора Георгиева,  заявила, че е обект на заплахи и натиск, довел до отвода й  по делото „Чирен“, а докато  тече разследването, е отстранена  от позицията.

„След като се оказва, че  има натиск и заплахи срещу българския европрокурор,  свързани с разследването  на Чирен, и  двата казуса трябва да бъдат разследвани съвместно от външни и независими прокурори, защото се видя, че българската прокуратура вероятно ще сабоитра и това разследване.  Заплахите  срещу един европейски прокурор са  заплаха й за цялата Европейската прокуратура, която трябав да предпиреми незабавни и  спешни мерки  за институциотна  защита“ , каза  адвокат Екимджиев, убеден, че едно такова разследване  ще се ползва с обществено доверие.

„С погнуса преглътнахаме подигравките на Пеевски и Борисов към санкциите  по закона  „Магнитски“. Ако обръгнем и спрямо саботажите на нашата прокуратура и  МВР към Европейската прокуратура,  това би поставило под съмнение правото ни да бъдем в Европейсикя съюз$, добави той.

Записите  от архива  на Петьо Петров – Еврото излизат от СГП

По думите на Атанас Чобанов,  главен редактор на BIRD. BG, пред БНР  записите от архива на Петьо Петров – Еврото, в един от които се твърди, че той разговаря с Теодора Георгиева, „излизат от касите на Софийска градска прокуратура„:  „Прокурор Йордан Петров в момента там е острието и е първият заподозрян за това“, каза разследващият журналист. 

Според него Делян Пеевски е засечен от радара на Европрокуратурата и неща минават и на политическо ниво.

С влизането на Пеевски под радара, а той очевидно вече е там, няма как да го заметат, нещата отиват и на политическо ниво. Това ще е тест за независимостта, упоритостта, компетентността и професионализма на европейските прокурори, които Лаура Кьовеши е събрала в Люксембург. По действията, които ще предприеме, ще видим. Ще видим и дали отново няма да има саботаж от българските прокурори от МВР. Най-вероятно ще има. … Да саботираш работата на Европейската прокуратура във всяка държава би довело до политическа криза, но в България е норма“, коментира Чобанов.

Кой ползва архивите на Пепи Еврото 

Според разследващия журналист Николай Стайков от АКФ основните въпроси са:

Къде са архивите на Пепи Еврото? Кой в момента ги използва, за да манипулира? Какво се случва в „Булгартрансгаз“?  Това е една фирма с изключително дълга история на геополитически и на корупционно чувствителни проекти“.

Много бих искал да знам какво са направили Министерството на финансите и Министерството на енергетиката. Те са получили сигнали от загубилата страна (по процедурата за разширението на газохранилището „Чирен“). Какви доказателства имат, но там се говори за намеса на Делян Пеевски. Дали са препратили сигналите на съответните служби? Дали са дали някакъв отговор. Според мен за пореден път българските институции отново са си затворили очите, когто става дума за хора с видимо политическо влияние“, коментира тойП

 „Булгартрансгаз“ е финансов и политически актив – в деловодството му има политически компромати – и сега върви битката за овладяването му, смята Стайков: „Екипът на „Южен поток“ отива в „Булгартрансгаз“ и бързо започва строежът на „Балкански поток“, който си е „Турски поток“. И наистина се построи бързо – под 2 години. … Ако „Булгартрансгаз“ си има нов началник и това не е принципалът по закон, а човекът, който държи компроматите, ще имаме ново преразпределяне на политическата сцена“.

И двамата журналисти призоваха българския европрокурор да излезе публично и да говори.

Теодора Георгиева обяви пред „24 часа“,  че по разследването за разширението на газовото хранилище „Чирен“ Делян Пеевски е искал 20 млн. лв. от подизпълнители по проекта.  По думите й проблемът е в това, че Пеевски е уреждал кой да спечели обществената поръчка и е притискал фирмите. Пред „Капитал“ заяви, че се чувства застрашена от Делян Пеевски. 

Миналия понеделник бившият служебен министър и настоящ шеф на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов трябваше да се яви в българския офис на европейската прокуратура, за да получи обвинение по разследването за „Чирен“.  Твърди се, че  именно той е подписал изменението на договора, с който методът на сондажите е променен така, че изпълнителят спести десетки милиони.

Пред „Евродикоф“  Чобанов обърна внимание на едно многозначително съвпадение – и двата видеокомпромата срещу Теодора  Георгиева са свързани с дните, в които са връчвани призовки за разпити и повдигане на обвинение на  Малинов. В последния се вижда се вижда мъж, който прилича на Еврото и жена в гръб)  от началото на 2020 г. в който се говори за избора й за представител на България в европрокуратурата.

Георгиева досега  не е коментирала записите. Каза  само, че познава и Еврото,  и Кирил Петков, но не е близка с тях.

„Малинов е воденичен камък, който ще ги завлече на дъното на политическата история и живот“, коментира в неделя пред БНР Красимир Манов, депутат от партия МЕЧ.

Той, Малинов б.р. ,  е пресечната точка на интересите на всички, каза още депутатът. Къде е българската прокуратурата? Къде е българското МВР „, попита той.

Поръчката за разширението на „Чирен“ беше спечелена от консорциум от фирми, които  се отказаха.

Тогава държавната „Булгартрансгаз“ сключи договор с консорциума,  класиран на второ място. Бяха изплатени около 600 млн. лв. Въпреки това разширението на газохранилището не е готово.   Договорът беше прекратен, а 80 млн. лв. от европейското финансиране по проекта бяха върнати на Брюксел.  Сега има нов търг за изпълнител с прогнозна цена от 110 млн. лв. без ДДС.

Георгиева трябва да каже всичко са Семейството

„Георгиева трябва да получи обществена  и политическа подкрепа  да разкаже ВСИЧКО, което знае, за Семейството на Осемте джуджета – например кой я е въвел в него, с кого Петьо Еврото коментира обстоятелствата около нейния случай в телефонния разговор, който провежда на втория запис и пр. много важни въпроси за разсичането на този адски октопод. ..  След като можеш да бъдеш плашен с компромати и да съобразяваш поведението си с тях, ти няма как да заемаш публична длъжност, коментира Андрей Янкулов.

За двойния стандарт на политическото поведение: – когато имаше взрив до колата на Гешев (неизяснен и досега точно какъв, Сарафов не е излязъл да каже, че това е било пиратка), последван от публично „обръщане на палачинката“ на Борисов и Пеевски спрямо Гешев и съответно последният извади от фризера делата срещу Борисов, какво стана?  Чия политическа и обществена подкрепа получи той да прогледне за това, за което дотогава стискаше очите?  Ако ме питате мен – и правилно не я получи. Защото и той можеше да бъде само свидетел, а не прокурор, каза Янкулов.

Майката
В средата на февруари при пожар загина 75-годишната майка на Теодора Георгиева, а тя  поиска повторна аутопсия на тялото.
Според  неофициална информация на BIRD  от източници в  разследването,  въглеродният  диоксит е попаднал  в жената след след смъртта й.
Това  означава, че смъртта ѝ е настъпила другаде, а не в изгорялата къща, където тялото е било донесено и запалено за замаскиране на убийството,  писа медията.
 МВР съобщи, че са готови резултатите от втората аутопсия на майката на Георгиева,  но нямат разрешение от прокуратурата да ги обяви.

About De Fakto

Проверете също

Конституционният съд даде предимство на обработваемата земя пред изграждането на агрофотоволтаици върху нея

 Конституционният съд се произнесе с решение по конституционно дело №18/2023 г., образувано по искане на …

Андрей Янкулов за тежкия бандитлък на „Семейството“ срещу Златанови, когато не „гласи“ европейски прокурори

Днес стана известно, че с окончателен съдебен акт е прието, че решенията на общото събрание …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.