Лидерката на френската крайна десница Марин Льо Пен бе осъдена днес на 4 години затвор, като 2 от тях ще бъдат условни, предаде Ройтерс. Тя получи и 5-годишна забрана за заемане на обществени длъжности, която влиза в сила незабавно, както и глоба в размер на 100 000 евро.
Льо Пен бе призната за виновна в присвояване на европейски средства, като присъдата ще ѝ попречи да участва в президентските избори през 2027 г.
Тя ще обжалва решението на съда. Льо Пен е смятана за един от фаворитите за президентските избори във Франция, насрочени за 2027 г.
Тя напусна съдебната зала, докато главният съдия четеше присъдата ѝ, като не изчака да разбере колко време няма да има право да заема обществени длъжности, отбелязва Асошиейтед прес. На фона на напрегнатата атмосфера Льо Пен взе чантата си и я сложи на рамото си, след което бързо напусна залата, а съдията продължи да чете присъдата в нейно отсъствие. Не пожела за да говори и пред репортери.
По-рано днес, когато бе призната за виновна, Льо Пен не показа особена реакция. С напредването на делото обаче тя неколкократно поклати глава в знак на несъгласие, докато съдията навлизаше в по-големи подробности в присъдата, в която се казваше, че партията на Льо Пен „Национален сбор“ незаконно е използвала пари на Европейския парламент за собствена изгода.
Съдията призна за виновни още осем настоящи и бивши членове на партията ѝ, които също като нея преди това са били депутати в Европейския парламент.
Автоматичната 5-годишна забрана би била голям удар за 56-годишната Льо Пен, която три пъти се кандидатира за президент на Франция и заяви, че през 2027 г. ще участва в президентската надпревара за последен път.
Льо Пен, която не пожела да говори пред репортери при пристигането си в съда, обвини прокурорите, че искат нейната „политическа смърт“, твърдейки, че става дума за заговор, целящ да задържи „Национален сбор“ вън от властта. Изказванията ѝ повтарят твърденията на президента на САЩ Доналд Тръмп за неговите правни проблеми, отбелязва Ройтерс.
Льо Пен и около 20 членове на „Национален сбор“ бяха обвинени, че са използвали европейски средства, за да плащат на базирани във Франция служители на партията.
Обвиняемите твърдят, че парите са били използвани законно и че обвиненията определят твърде тясно работата на парламентарния сътрудник.
Обвинението е, че са ползвали европейските си сътрудници да работят и за партията във Фрнация, тоест заплатите, които са получавали асистентите на евродепутати, напълно официално и легално, не са били само за работата им в ЕП.
Съдия Бенедикт дьо Пертюи отсъжда, че: “ всички тези хора всъщност са работили за партията, че техният депутат (в Европарламета) не им е възлагал никакви задачи.“
„Разследванията показаха също, че не става въпрос за административни грешки, а за присвояване в рамките на система, въведена с цел намаляване на разходите на партията“, добави той.
Съдът осъди днес и заместник-председателя на партията Луи Алио на 18 месеца затвор, от които 6 ефективно, предаде АФП. Той получи също така 3-годишна забрана за заемане на длъжности по същото обвинение. Съдът обаче не се произнесе дали тази забрана влиза в сила незабавно.
Аз съм Марин!“, написа на френски език в мрежата „Х“ унгарският премиер Виктор Орбан.
„Решението срещу Марин Льо Пен е обявяване на война от страна на Брюксел в момент, когато войнствените пориви на Фон дер Лайен и Макрон са плашещи“,написа италианският политик Матео Салвини от кабинета „Мелони“.
Лидерът на нидерландската Партия на свободата – най-голямата формация в управляващата коалиция, Герт Вилдерс изрази пълна подкрепа за Марин Льо Пен. „Шокиран съм“, реагира Вилдерс. Той каза, че вярва напълно в Льо Пен и изрази убедеността си, че тя ще стане следващият президент на Франция, след като обжалва своята присъда, която според него ще бъде отменена на апелативна инстанция, предаде БТА.
Това за което е осъдена Льо Пен е най-стандартната, най-масова практика в ЕП, няма да намерите НИТО един български евродепутат, но и френски, немски, италиански, за когото да не важи .Така че не става въпрос за абсолютно нищо друго, освен избирателно правосъдие с изричната политическа цел да бъде отстрелян конкретен кандидат. Точно като това правосъдие, което се раздава в Турция и Русия. И срещу което същите либерали уж остро и „автентично“ скачат, написа Кристиян Шкварек във Фейсбук.