Последни новини
Home / Гостува ни / Комисията по журналистическа етика с две решения срещу неетичното отразяване на деца със специални потребности

Комисията по журналистическа етика с две решения срещу неетичното отразяване на деца със специални потребности

Defakto.bg

 

Достойнството на децата не е сензация

Две важни решения на  Комисията по журналистическа етика, произнесени в края на 2024 г.и началото на 2025 г., поставят акцент върху правата и достойнството на децата в медиите и в държавната политика.  И в двата случая Българският хелзинкски комитет (БХК) оказва правна подкрепа на семейства, чиито деца са  били засегнати от дискриминационни или неетични журналистически практики, съобщи организацията.

С първото решение Комисията по журналистическа етика (КЖЕ) е разглеждала случай, при който телевизия излъчва живо включване в сутрешния си блок за „проблемно дете“ от четвърти клас в столично училище.   Без да се назовава името на детето, чрез съвкупността от предоставена информация – училище, клас, инциденти и действия на институции – то става лесно разпознаваемо за широк кръг лица.  В материала не са  били потърсени родителите на детето, не е осигурена тяхната гледна точка, а журналистите не поставят под съмнение твърденията на събеседниците си, представители на училищните власти.  Според Комисията това е съществено нарушение на Етичния кодекс на българските медии – по отношение на точността, баланса, правото на отговор и особено – по отношение на защитата на децата.  Решението подчертава, че медията не може да разчита единствено на училищните власти да поканят засегнатата страна, а е задължена сама да гарантира баланса и защитата на интересите на непълнолетните.

В другия случай, КЖЕ е разгледала друго телевизионно включване на живо, в което представители на училище и родители коментират конкретно дете и неговото семейство по начин, позволил лесната му  идентификация.  Комисията заключава, че журналистите не са положили необходимите усилия да представят позицията на засегнатото дете и семейството му. Липсвала е критична дистанция,  а заявеното желание на майката за право на отговор не е било адекватно уважено.

Комисията припомня, че защитата на децата не се изчерпва с това да не бъдат назовавани по име – тя изисква етична  преценка на всяка публична намеса в живота им.

И в двата случая КЖЕ намира нарушения на разпоредбите в Етичния кодекс на българските медии, които изискват точност, балансираност и зачитане на правата на децата. Отразяването на чувствителни казуси в училищна среда, особено когато включват деца със специални образователни потребности, поставя сериозна отговорност върху журналистите. Когато медиите не осигурят достатъчно контекст и професионален анализ, не представят различни гледни точки и допуснат идентификация на дете, те не само застрашават неговото достойнство и благополучие, но подкопават и доверието в професионалната журналистика.

Решенията по подадените жалби са само част от случаите на семейства на деца със специални потребности, които търсят правна помощ в БХК за защита правата на децата си в контекста на образователната среда и публичната комуникация, псочват от БХК.  Голяма част от коментираните случаи засягат деца с нарушения в развитието, които имат право на достойнство, закрила и специална подкрепа, отбелязват правозащитниците.

Самите решения  тук и тук.

2 април 2025 г.

About De Fakto

Проверете също

В навечерието на Великденските празници властта пренебрегна разпореждане на ЕСПЧ и остави без покрив над 200 роми

БХК изпрати писмо да министър председателя Росен Желязков и министрите му, в което посочва,  че …

Когато адвокати грабнат микрофоните, се прояснява защо в Деня на Конституцията не е празнично

  „Аз искам да поздравя всички юристи  с Деня на Конституцията  – съдии, прокурори, следователи, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.