На първо четене парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на такъв закон е сред условията България да получи от ЕС второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.
Очаква се законът да осигури закрила на добросъвестните длъжници, които по независещи от тях причини не могат да плащат дълговете си, като в същото време защити и справедливите искания на кредиторите. България е единствената страна-членка на ЕС, която няма регламент за банкрута на физическите лица.
Проектът на Министерския съвет предвижда, че човек, който е изпаднал в неплатежоспособност, може да поиска за него да започне производство по несъстоятелност. Едно от предложенията на министерството е да се промени родовата подсъдност – производствата по несъстоятелност на граждани, за разлика от тези на търговците, да се гледатот районните съдилища вмесот от окръжните.
За неплатежоспособен се приема длъжник, който в продължение на повече от шест месеца не е в състояние да изпълни едно или повече изискуеми парични задължения на обща стойност над 10 минимални работни заплати.
Според дефиницията, която е предложена от „Продължаваме промяната“, неплатежоспособен длъжник ще бъде този, който в продължение на повече от 12 месеца не е в състояние да изпълни едно или повече изискуеми парични задължения на обща стойност над 24 минимални работни заплати.
Третото предложение – на БСП определя като неплатежоспособен длъжник, който не може да изпълни парични задължения на обща стойност 5 минимални работни заплати за период от поне 90 дни.
Петър Петров от „Възраждане“ посочи, че партията ще подкрепи проектите на правителството и на БСП. „И трите законопроекта не преследват принципите за бързина и решаване на делата в разумен срок“, каза той.
Ha 5 мapт, cлeд тpи чaca дeбaти пapлaмeнтът oтxвъpли нa пъpвo чeтeнe зaĸoнoпpoeĸтa зa нecъcтoятeлнocт нa физичecĸитe лицa, внeceн oт дeпyтaти oт „Bъзpaждaнe“, тъй ĸaтo пpaвитeлcтвeният пpoет oщe нe бe пocтъпил в пapлaмeнтa, а коментарите бяха всички предлоления да се гледат заедно.
Всички проекти предвиждат процедури, при които по молба на длъжника съдът може да прогласи неплатежоспособност и да открие производство, в рамките на което се назначава управител/синдик на имуществото на длъжника. Управителят уточнява кредиторите и организира погасяването на дълговете за определен период от време.
Очаква се между първо и второ четене да бъда уточенени още доста спорни въпроси по процедурата.