Прокуратурата е прекратила основното разследване по аферата „Осемте джуджета“, което трябваше да установи дали Петьо Петров – Еврото е изнудвал магистрати и е правил незаконни записи, съобщи lex.bg
От Bird.bg. откликнаха, че още на 17 март са съобщили новината за прекратяването на делото срещу Петьо Еврото, бившата му съпруга Любена Павлова и прокурорът Дилян Деянов, които бяха обвинени в различни престъпления, свързани с „Осемте джуджета“. Самото прекратяване е станало 12 март т.г, два дни, след като фантомния email адрес разпространи клип с Еврото и (вероятно) с европрокурора Теодора Георгиева, писа изданието.
Независимо от първенството на авторството, е важно, че фактите се потвръждават – образуваното през 2023 година производство се спомина в момент, в който в публичното пространство започнаха да изтичат видеозаписи от „Осемте джуджета“. Самото досъдебното производство трябваше да установи дали Петьо Петров е принуждавал, подкупвал магистрати и е правил незаконни записи.
Това бе и една от причините за образуваното разследването в СРП, изтъквана в петък от районните прокурори като свидетели пред СГС по безпрецедентоното дело срещу Константин Сулев, обвинен, че е привлякъл като обвиняем Еврото. Те свидетелстваха и за друг многозначителе факт – че от дома на Еврото са иззети чували с доказателства, които СГП прибра след като иззе делото от СРП на своя територия.
Между другого прокурорът срещу Сулев е Йордан Петров, същият, който е прекратява разследването срещу Петър Петров – Еврото и не е трудно да се предположи, че владее и контролира иноформацията по многопластовата афера на „Осемте джудета“.
Една от причините за привличането на Сулев, изтъквана от СГП, беше „нeoбичaйнa му aнгaжиpaнocт“ cъc cлyчaя, а това пopaждaло cъмнeниe зa мaнипyлиpaнe нa пpoцeca и мoжeло дa дoвeдe дo миниpaнe нa пpoизвoдcтвoтo.
Не стана ясно какво точно стана със cвидeтeлcĸи пoĸaзaния oт paзпитите в СГП и тяхното оттгегляне, сочени от Bird, cпopeд ĸoитo в „Oceмтe джyджeтa“ ocвeн Бopиcлaв Capaфoв, peдoвни пoceтитили ca били и пpoĸypopитe Илиянa Kиpилoвa, pъĸoвoдитeл нa CГΠ, Емилия Русинова и Божидара Ганева и още, и още.
Във всеки случай данните за „нeoбичaйнa aнгaжиpaнocт“ по случая показват, че служебно зависимият прокурор в СГП, е снемал показанията на шефката си и дори само заради този факт, обективността по разследването изглежда минирана в зародиш.
Досъдебното производство е водено по няколко текста от Наказателния кодекс, пише подробно Лекс.
Първият е за незаконни записи (чл. 339а, ал. 1 от НК) за това, че в периода от началото на 2018 г. до края на май 2023 г. без надлежно разрешение е използвано специално техническо средство за негласно събиране на информация.
Вторият е за принуда (чл. 143, ал. 4 във вр. с ал. 1 от НК) и е за това, че в същия период са принуждавани различни лица, в това число и магистрати, да извършат, пропуснат или да претърпят нещо, противно на волята им, като е употребено заплашване.
Следващите текстове са свързани с различни състави на престъплението подкуп, тъй като според свидетели, Петров е раздавал суми на определени хора, включително и на магистрати срещу определени ангажименти.
Наскоро бившата съпруга на бившия следовател потвърди пред Bird, че Теодора Георгиева е идвала в ресторанта и си е тръгвала с пари, доколкото може да се вярва й се вярва, разбира се. С подобна страст Любена Павлова обясняваше същото й за „служебните“ посещения на Борислав Сарафов в „Осемте джуджета“ , но когато той израстна в кариерата, тя оттегли показанията си без някой в прокуратурата да се усъмни дали не става дума за удобно лъжесвидетелстване.
В този контекст прокурор Йордан Петров не установява, че са налице дании за подкуп на магистрати, „за да извършат или не извършат действия по служба или да окажат влияние върху трети лица във връзка със службата им.Освен това в случая с „Осемте джуджета“ е изминал дълъг период от време, което също е пречка за намирането на доказателства за даден и получен подкуп“.
Въпреки, че записи от „офиса“ на бившия следовател никнат като гъби след дъжд – не се доказват и такива лоши работи. Никой не се оплаквал и от принуда, „нито пък са постъпвали сигнали за това в държавното обвинение“.
Понастоящем делото е в Софийската апелативна прокуратура за инстанционен контрол.
Саморазследването по казуса „Осемте джуджета“ приключва успешно
„Най-важното в едно разследване е да не стигнем до самите нас“ – тази крилата фраза се приписва на небезизвестния руски главен прокурор Юрий Чайка, коментира експертът Андрей Янкулов от АКФ, осветил паралелното „правосъдие“ в „Осемте джуджета“
И още: Саморазследването на ръководената от приятелите на Петьо Еврото наша прокуратура по казуса „Осемте джуджета“ приключва напълно успешно.
Единственият обвиняем магистрат от цялата афера се оказа прокурорът Сулев, защото обвинил Петьо Еврото без доказателства, целейки да му причини вреда.
Единственият друг обвиняем е въпросният Петьо Еврото, задочно, вече явно обвинен с доказателства, защото пък обвинилият го повторно прокурор няма обвинение.
Само дето затвориха хубавия ресторант.
„Казусът „Осемте джуджета“ е изключително грозна, груба и безпардонна употреба на специализираната прокуратура, която е използвана за разчистване на сметки“, „Изясняването на този казус е ключов залог за бъдещото нормално функциониране на прокуратурата. Аз ще направя всичко, за да се изясни всичко по законен начин, включително за активизиране на наказателна отговорност срещу замесените лица“, „Прокуратурата не може да продължи без този казус да бъде разчистен по обективен начин“ – Борислав Сарафов, 2023 г.