
Съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет, както и политическата независимост и ефективното функциониране на Комисията за противодействие на корупцията трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи, които ще бъдат предприети от правителството.
Това заяви пред медиите европейският комисар за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт след среща с министъра на правосъдието Георги Георгиев.
Той добави, че ще запознае представители на парламента с работата, която е извършена по настоящия доклад за върховенство на закона, който е за България.
„Докладът от миналата година отбеляза напредък, който е постигнат с промените в Конституцията и допълнителните усилия за подобряване на прозрачността в държавната реклама. Наясно съм с усилията и напредъка „, каза Макграт. Но отбеляза, че ЕК е наясно с „някой пречки“ след публикуването на доклада за 2024 г. за въпроси, свързани със състава и функционирането на ВСС и ефективното и безпартийно функциониране на Комисия за противодействие на корупцията. Тези препоръки още не са изпълнени и трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи. Те вероятно ще намерят място и в доклада за 2025 г.
Той поздрави правителството, че е извадило на преден ред ПВУ, но въпреки това „въпросите свързани със състава и функционирането на ВСС и безпартийно функункциониране на антикорпрционната комисия трябва да останат в дневния ред на реформите, които ще бъдат предприети“, заяви Макграт.
Някои въпроси свързани с комисията рещу корупцията остават отворени, подчерта той.
Еврокомисарят отбеляза функционирането на ВСС, броя на избраните съдии в него, дългосрочното командироване на магистрати и функционирането на Инспектората към ВСС като основни въпроси.
Тези препоръки още не са изпълнени и трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи, заяви еврокомисарят.
Те вероятно ще намерят място и в доклада за 2025 г.
В този контекст европейският комисар подчерта важната роля на организациите на гражданското общество за „популяризиране и опазване на нашите демокрации“.
Правосъдният министър Георгиев нарече срещата с еврокомисаря „много полезна“ и увери, че правителството „има воля“ да извърши промените. Той е заявил на срещата с европейския комисар категоричната решимост на правителството да положи всички усилия, за да може България да постигне по-добри резултати в областта на върховенството на правото, въпреки политическата нестабилност, която до голяма степен предопределя и доклада за случилото се и неслучилото се през изминалата година.
Сред препоръките за България в миналогосишния доклад на ЕК бяха:
– coлидни peзyлтaти пo oтнoшeниe нa paзcлeдвaниятa, нaĸaзaтeлнoтo пpecлeдвaнe и oĸoнчaтeлнитe cъдeбни peшeния пo дeлa зa ĸopyпция пo виcoĸитe eтaжи нa влacттa и гapaнтиpaнe нa eфeĸтивнaтa paбoтa нa Koмиcиятa зa пpoтивoдeйcтвиe нa ĸopyпциятa.
– да пpoдължaт плaнoвeтe зa пpиeмaнe нa мexaнизъм зa въвeждaнe нa пpeдпaзни мepĸи в пpoцeдypa зa избop oт пapлaмeнтa нa члeнoвe нa Bиcшия пpoĸypopcĸи cъвeт, ĸaтo ce гapaнтиpa тяxнaтa нeзaвиcимocт и ce взeмaт пpeдвид eвpoпeйcĸитe cтaндapти, ocoбeнo c oглeд нa poлятa нa cъвeтa пpи нaзнaчaвaнeтo и ocвoбoждaвaнeтo нa глaвния пpoĸypop.