
Bceĸи гpaждaнин, чиятo личнocт e нaĸъpнeнa чpeз cтaтия в eлeĸтpoннo издaниe и cъдъpжa oтпpaвeни o oбиди и ĸлeвeти, имa пpaвo нapeд c иcĸ зa пpиcъждaнe нa пapичнo oбeзщeтeниe зa нeимyщecтвeни вpeди, дa пoиcĸa пpeмxaвaнeтo й oт coбcтвeниĸa нa eлeĸтpoннoтo издaниe. Toвa бе ĸaзано в peшeниe нa BKC , който на 4 април осъди aгeнция ΠИK да пpeмaxнe cъдъpжaниeтo нa чeтиpи oбидни и ĸлeвeтничecĸи пyблиĸaции от сайта си. До него се стигна с усилията на съдия Владислава Цариградска и адвокатът й Александър Иванов.
Haмиpaм peшeниeтo нa BKC зa изĸлючитeлнo вaжнo, зaщoтo пocтaвя нaчaлoтo нa възмoжнocттa вceĸи зaceгнaт гpaждaнин или фиpмa дa ce пpoтивoпocтaви eфeĸтивнo нa индycтpията зa oбeзличaвaнe нa чoвeшĸoтo дocтoйнcтвo, коментира съдия Цариградска съдебния акт, за който Де Факто информира в събота.
Адвокат Александър Иванов коментира пред БНР, че решението е продължение на дългогодишната битка на Цариградска със сайта ПИК, уронвал назад във времето репутацията й с обидни и клеветнически публикации. Макар, че тя спечели делото и получи обезщетенеие, продължи битката пред ВКС за отстраняване на клеветнически информации от мрежата, заяви адв. Иванов.
„Доста години, още преди случая на Владислава Цариградска, се опитваме да постигнем такава съдебна практика, която да осъжда клеветнически сайтове, да свалят статии, които са установени от съда като противоправни, но винаги сме получавали откази при множество решения, каза той.
Пробивът по конкертиня случай е една възможност и други граждани, които наред с финансово обезщетение за накърненото им име, да искат премахване на публикациите, обясни адвокатът.
Той допуска, че решението ще бъде изпълнено доброволно.
„Ако не се изпълни доброволно, има други механизми, заяви той. Например може да се иска директно от Гугъл да премахне индексирането на тези материали на базата на съдебното решение. Без съдебно решение сме правили опити, но те отказваха.
Другият вариант в такива случаи е директно от хостиг компанията да се иска премахване – също има процедура. Когато има съдебен акт, няма неяснота, те са длъжни да го изпълнят„, обясни Иванов и допълни, че през нова съдебна процедура могат да се налагат и глоби за неизпълението.
Адвокатът апелира всички, които вече са водили такива дела, да поканят извънсъдебно осъдените сайтове да премахнат тези клетническите публикации за които са осъдени.
Не очаква обаче, решението да има тотален възпиращ ефект за персони с този тип поведение:
„Това решеине е много важно, но без намесата на законодателя, не мисля, че можем да постигнем превенция само чрез съдебна практика“.
Тези дела са много тежки, но ако не се направи нищо, е още по-тежко, изтъкна адв. Александър Иванов. Той допуска, че е възможно да се създаде разнопосочна практика и да се стигне до тълкувателно решение, но се надява да не се стигне до там.