Най-новият конституционен съдия – Орлин Колев, избран наскоро в КС от управляващото мнозинство и „Новото начало“ на Пеевски, е докладчик по делото за прекратената процедурата за избор на главен прокурор.
Конституционният съд образува к.д. № 5/2025 г. по искане на тричленен състав на Върховния административен съд за установяване на противоконституционност на разпоредбите на §16 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт и чл. 33, ал. 4 от Закона за съдебната власт, съобщи на сайта си съдът.
Вчера съдебен състав на ВАС внесе в съда искане срещу промените в съдебния закон, които осуетиха избора на Борислав Сарафов за главен прокурор. Съдиите се обявиха срещу забраната, наложена от Народното събрание, Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната система, както и срещу прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор.
В средата на януари с голямо мнозинство депутатите забраниха на съдебните кадровици с изтекъл мандат, каквито са сегашните членове на ВСС , да избират главен прокурор и председатели на върховните съдилища. Промените ги задължиха да прекратят всички активни процедури, които не са завършени с указ на президента. Такава беше само процедурата за избор наглавен прокурор, която ВСС прекрати с единодушие.
Докладчик по делото е новият съдия Орлин Колев.
„Седмият глас“ в покрепа на Сарафов – така Колев бе определен от адвокат Величков Величков пред БНТ.
„Дeлoтo нa Capaфoв виcя двa мeceцa във BAC, въпpeĸи, чe бeшe нacpoчeнo, дoĸaтo бъдe избpaн тoзи ĸoнcтитyциoнeн cъдия“, заяви пред БНТ пpeдceдaтeлят нa УC нa Инициaтивa „Πpaвocъдиe зa вceĸи“.
Той поясни, че paзпpeдeлeниeтo нa cилитe в KC става e 7 : 5 глaca „в пoлзa“ нa Capaфoв, а peшeнията нa cъдa ce взимaт cъc ceдeм глaca.
В телевизиони интервюта преди да влезе в КС, Колев обяви, че оспорената от Сарафов процедура пред ВАС, „ще отключи възможността на ВСС да я започне наново“.
Какво е искал да каже предстои да се разбере.
Отмененото решение подкрепиха ГЕРБ-СДС, ДПС, „Възраждане”, БСП и ИТН и с мотива, че така се „стабилизира електроенергийната система“.
Кабинетът „Денков“ , който го оспори обяви в искането си до КС и, че депутатите не могат да внасят решения за изменение на параметрите на държавния бюджет, ако няма предложение за това от Министерския съвет.
Мотивите още не са публикувани. Решението е взето с 11 гласа. То е подписано с особено мнение по допустимостта от съдия Соня Янкулова.