Последни новини
Home / Законът / Парламентът прие на първо четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения

Defakto.bg

Със  164 гласа „за“, 38 – „против“ и един „въздържал се“ парламентът прие на първо четене предложените от правителството законодателни промени, с които хора, подали сигнал или оповестили публично информация за нарушения, ще получат защита.

С промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения,  става възможно такава защита да получат и хора, които подават сигнали за престъпления, извършени повече от две години назад във времето.

Предвижда се изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти („привилегия на правната професия“), а не както е в момента  да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия. По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да опазват професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес.

Това е един от законопроектите по Националния план за възстановяване и развитие, чието приемане е необходимо, за да можем да получим втория транш от средствата за България.

С промените се разширява приложното поле на закона, като забраната за неговото прилагане се ограничава единствено до поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти.

Въвежда се защита за лице, получило информация в хода на процедурата по наемането му на работа, която да продължи, след като е прекратено трудовото му или служебното му правоотношение. Предлага се от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчици на услуги.

Премахва се пречката да се образува производство по сигнали, отнасящи се до нарушения, извършвани преди повече от две години, като остава единствено ограничението, отнасящо се до анонимни сигнали.

Въвежда се алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр, се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.

С други текстове се въвежда отчетност на етичните комисии в общинските съвети. Георгиев, в отговор на искане на „Възраждане“ посочи, че за миналата година са подадени 110 сигнала. Би било дълбоко невярно, изтъкна още той, някой да твърди, че до приемането на тези промени не съществуват механизми за защита.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев потвърди, че има защитни мерки спрямо лицата, подаващи сигнали.

Не забравяйте, че лицата, които са подали сигнали, имат право на безплатна правна помощ по закона за правната помощ. Още повече – в мерките за подкрепа имаме възможност и вредите, причинени на сигнализиращото лице във връзка с подадения от него сигнал или публично оповестена информация, да се считат за причинени умишлено до доказване на противното. Защитата е в достатъчна степен, поради което и в тази й част директивата е транспонирана„, коментира той.

„Hиe щe пpocлeдим aнгaжимeнтитe, ĸoитo бяxa пoeти и дeйcтвиятa нa нoвoтo пpaвитeлcтвo пo тяx. Знaм, чe тe ca изĸлючитeлнo фoĸycиpaни въpxy тoвa дa oтблoĸиpaт cpeдcтвaтa пo плaнa зa възcтaнoвявaнe и ycтoйчивocт. Taм имa ĸoнĸpeтни пpoблeми, cвъpзaни cъc зaщитeнитe cвидeтeли.

Πpeдпoлaгaм, чe тe щe бъpзaт дa ги peшaт, зaщoтo в peзyлтaт щe бъдaт oтблoĸиpaни cpeдcтвaтa пo cлeдвaщия тpaнш зa Бългapия, ĸoeтo cъc cигypнocт щe ce paдвaм дa видя“,  – това зaяви eвpoĸoмиcapят Майкъл Макграт пред БНР в Брюксел след посещението му в България.

About De Fakto

Проверете също

Съветът на Европа критикува властите в София за разрушаването на ромски къщи

Съветът на Европа критикува властите в София и националните власти заради събарянето на ромските къщи в софийския …

538 кандидати на писмения изпит за заемане на 33 длъжности „младши прокурор“ в районните прокуратури

В аудитории № 272, № 292 и зала № 255 на Софийския университет „Св. Климент …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.