
Надявам се Конституционният съд да отмени разпоредба за омбудсмана да бъде служебен министър-председател, защото омбудсманът има съвсем друга функция. Той трябва да бъде министърът на народа, защитникът на народа – това заяви бившият правосед министръ Антон Станков интервю пред БНР.
„Евентуалният служебен премиер може да е иомбудсманът и това натовари този процес по избор с едни други очаквания, не само свързани с работата на омбудсмана по Закона“, коментира той.
Антон Станков е един от шестимата кандидати за омбудсман на България. Пет от тях са кандидатури на неправителствени организации и само една е най-голямата политическа партия в НС (ГЕРБ б.р ) при която „може да има елемент на пристрастие“.
Включванеот на омбудсмана в „домовата книга“, прави процесът за избор толкова интересен. За него има 6 кандидати, а за главен прокурор само едину коментиря Станков.
„Мисля, че бих се справил и с премиерски пост, защото имам голям опит в изпълнителната власт. А дали ще приема такова предложение е голяма отговорност към държавата, хората и конкретната политическа ситуация. Това е разговор между президента и избрания омбудсман и не мога нищо да кажа сега“, коментира адв. Станков.
Той призна, че е доволен от представянето си на изслушването в НС, както и от чутото от колегите му кандидати.
Приоритетите на Антон Станков са подкрепа на гражданите при упражняването на техните права – пред администрацията, насърчаване на равните права, достъп до правосъдие, регионално сътрудничество, които са изброени подробно в концепцията на Станков.
Той изрично посочи, че от специално внимание се нуждаят уязвимите групи – децата, хора с увреждания и деца с увреждания, хора, принадлежащи към малцинствата.
По повод правомощията на омбудсмана заяви: „Омбудсманът по моите виждания трябва да създаде, условно казано, кодекс – правила, за добро поведение на администрацията. И тези правила да са лесно проверими, дали се спазват и да са критерии за оценка на една администрация. Омбудсманът няма друга функция, освен посредничество. Той не е административен орган, които може да наказва и въздейства. Силата му е в публичността, авторитета, така че да бъде чувано неговото мнение“.