
Малко след полунощ в неделя полицията изведе привържениците на Ахмед Доган от имота в квартал „Бояна“, където те провеждаха заседание на Младежката организация на ДПС. Мотивът – сигнал, че са влезли в чужда собственост. От правна, а не поличиска гледна точка казусът коментира Божидар Божанов от ДБ.
Вчера ДПС-ДПС направили сбирка в т.нар. „боянски сараи“. Данаил Папазов, който премина към Пеевски, и който се смята, че е собственик на имотите там, подал сигнал на 112 и полицията дошла.
Няма да коментирам политическия казус тук, а един малко страничен ракурс към ситуацията.
Защо казвам „който се смята, че е собственик“, а не „собственикът“. Защото не знам как органите установяват собственост в движение, при положение, че данните в регистрите са с безобразно качество.
Регистърът, в който се вписват данни за собственост, е Имотния регистър. Такъв по закон има електронен, де факто има данни в електронен вид, но де юре това не е регистър.
Има и кадастрални регистри (известни като „кадастъра“), в които данните за собственост не са първични – и не би трябвало да имат правна стойност. Но понякога по тях можем да се ориентираме по-добре, с уговорката, че няма гаранция за тяхната актуалност. Нека обясня подробностите.
„Боянските сараи“ всъщност са 6 имота, с кадастрални идентификатори 68134.1938.1162, 68134.1938.1162.1, 68134.1938.1162.2, 68134.1938.1162.3, 68134.1938.1162.4 и 68134.1938.1162.5. Последният не е интересен, „сграда за енергопроизводство“. Първият е целият парцел, а другите 4 са сгради в рамките на парцела.
В Имотния регистър, по дадените идентификатори, има данни само за последния – с установена собственост с констативен нотариален акт. Според кадастъра, парцелът е собственост на фирма Делта Епсилон (собственост на ТЕЦ-Варна, съотв. на Папазов), а за имотите от .1 до .3 собственик е Акома ЕООД – нефункционираща фирма.
Справка в Имотния регистър по ЕИК на Акома ЕООД показва, че парцелът и две сгради, както и самостоятелен обект в едната – гараж, са закупени от Делта Епсилон. По данните за покупко-продажбите не може да се установи кои сгради са това. Едната е с площ 1066 кв.м, а другата е с площ 69 кв.м. Сумата на площта на трите сгради според кадастъра е 1037 кв.м, а сграда номер 4 е с площ 93 кв.м.
В кадастъра има данни за номерата на актовете, с които е установена собствеността на Акома ЕООД, но не и за тома, в който са тези актове.
В имотния регистър, след много експерименти, по номера в т.нар. двойновходящ регистър, може да се открият данните за нотариалния акт, с който е прехвърлена собствеността от Акома ЕООД на Делта Епсилон (на Папазов). Там нещата не се изясняват, защото с 1070 кв.м е посочена не сграда, а парцел. Който е съседен на другия от близо 4000 кв.м. Има само две придобити сгради, а в момента в този парцел има 4. В имотния регистър има само стари идентификатори, които не могат да се съпоставят с тези, налични в кадастъра. А адресите са както за номер 46, така и за 48 (явно два съседни са били обединени). Да не говорим, че в адреса на едната от сградите има грешка и пише, че се намира в с. Волуяк.
Та, на база на наличните данни в регистрите, аз не мога да кажа кой е собственик на тези сгради. Мога да кажа, кой е собственик на целия парцел (с висока степен на сигурност).
От това следват практически проблеми, като напр. при получаване на обаждане на 112 за взлом и самоуправство, как МВР установява качеството на подалия сигнала.
Но по-големият проблем е безобразното състояние на данните в регистрите. Данните за собственост в информационнята система на Имотния регистър се разминават с данните в кадастралните регистри (където не следва да имат правна стойност, но пък нерядко скици от кадастъра се ползвта в опит за доказване на собственост). В Имотния регистър няма актуални данни за кадастрални идентификатори, няма ясен начин за идентифициране на имот, няма достатъчно следи за сливания и разделяния на имоти. Данните за площта се разминават, както и да ги смятаме. Адресите ту ги има, ту ги няма. В кадастъра в свободен текст има някакви данни за актовете, но са непълни. В Имотния регистър има грешки дори в населените места.
В три парламента внасяме един законопроект, който без да има претенция, че ще реши тези проблеми, поне създава рамка за тяхното плавно коригиране и за това да не се трупат нови грешки. Той засега не е приет.
Междувременно, проектът за дигитализация на хартиените нотариални актове, чрез който да се поправят много от тези проблеми, пропадна и беше изваден от ПВУ преди месец. Бездействието на МЕУ в последните 2 години и политическата нестабилност доведоха до невъзможността за дигитализация на хартиените архиви.
Всичко това ме кара да завърша с една крилата фраза – „всичко е пълен хаос, само престъпността е организирана“.
(Фейсбук)