Последни новини
Home / Законът / Излезе от печат шесто преработено и допълнено издание на книгата „Конституционно право“ на проф. Емилия Друмева

Излезе от печат шесто преработено и допълнено издание на книгата „Конституционно право“ на проф. Емилия Друмева

Defakto.bg

В навечерието на Деня на Конституцията и юриста излезе от печат шесто преработено  и допълено издание на книгата на профеъдр Емилия Друмева. Предиешното, предишното от преди 6 години е   изчерпано отдавна.

Книгата не е нова, но изложението е преработено и актуализирано, вкл. с промените, извършени със VІ-поправка на Конституцията, преминали през контрола за конституционност.

Структурата е запазена, изложението е в 17 раздела – самостоятелни академични студии. Според автора, без изясняване основни черти от същността на държавата и формите на държавата конституционното право е трудно разбираемо – това са първите раздели на книгата. Следват десетки страници, посветени на Конституцията като инструмент за контролирано управление и на нейните принципи – разделението на властите, правовата и социалната държава. Компоненти от демократичната същност на държавата са в следващите раздели – пряка и представителна демокрация и политическите партии; изборите на национално и местно ниво – само в изданията на „Конституционно право“ се разяснява методът „Хеър/Нимайер и детайлите на методиката за определяне резултатите на парламентарни избори. Парламент, правителство, държавен глава, конституционни основи на съдебната власт и на местното самоуправление, Конституционен съд и накрая – десетки страници, посветени на отделните основни права и задължения, техните функции и защита: философията и традициите, вкл. в България обосновават тази поредност – смисълът на конституционализма е, че цялата организация на държавната власт (институциите и взаимодействието им) е създадена и функционира, за да се осигурява признаването, спазването и защитата на основните права на хората – това е целта и предназначението на установения конституционен ред.

Връзката с правото на Европейския съюз е застъпена самостоятелно в различни аспекти; прави се опит за очертаване на конституционната идентичност на съвременна България.

В това VІ-о издание изложението относно конституционализма по света, повлиял върху България, е обогатено с приносите на Австрия – стъпаловидния строеж на нормативните актове, чрез който школата на нормативизма (Виена, Адолф Меркл и Ханс Келзен) легитимира контрола за конституционност в лицето на Конституционен съд.

 

Авторът Емилия Друмева е „участник зад кадър“ в създаването на Конституцията (оглавява Правната дирекция на VІІ-то ВНС) и е един от авторите на проекта за конституция, по който ВНС работи; следват още 13 години на същата длъжност, когато „се наливат основите“ на модерния парламентаризъм в страната. Паралелно ЕД е сред учредителите на Юридически факултет (1991) при Пловдивския Университет и повече от 30 години преподава там и в други университети „Конституционно право“, като създава и развива основния учебен курс в тази базова дисциплина, въплътен в поредните издания на настоящата книга/учебник.

Проф. Емилия Друмева: „За Конституцията – in laudationem, с похвала!“.

 

„За Конституцията – in laudationem, с похвала!“. Така започва и това VІ-о поред издание на книгата/учебник „Конституционно право“, казва в предговора на изданието проф. Друмева.

От предишното изминаха 6 години, изпълнени със събития и закони, създавани в нестабилна публична среда – от 2021 г. насам бяха проведени 6 предсрочни избори за парламент, работиха 3 редовни и шест служебни правителства; нито едно Народно събрание не изкара пълната си по Конституция 4-годишна легислатура.

Като върхова проява на турбулентност в конституционното пространство бе извършена VІ-та поправка на Конституцията – анонсирана в полза на съдебна реформа, по същество поправката засегна в ширина и дълбочина парламентарната форма на държавно управление и бе обявена от Конституционния съд в голямата си част за противоконституционна!

Без съмнение, Конституцията е жив инструмент, еволюира чрез неотклонно прилагане, но не в конюнктурни изменения.

Направиха се значими за конституционния ред стъпки: постигна се улесняване достъпа на всеки български съд до конституционното правосъдие в рамките на т.нар. конкретен контрол за конституционност, но лелеяното и обещавано въвеждане на индивидуалната конституционна жалба остана без реализация.

Премахнато бе специализираното наказателно правосъдие като правна уредба и структура в правораздаването.

Забележителни за българския конституционализъм годишнини бяха подобаващо отбелязвани с насърчение към човешкото можене и към справедливото решаване на политически спорове с правни средства.

Книгата въплъщава моята вяра в правото като велико човешко творение, с особена привързаност към конституционното право. Вложила съм знания и опит, събирани и прилагани повече от 30 години. От 1990 г. насам имах професионалния шанс да претворявам в практика вложените в тази книга знания, работейки последователно за парламента, за правителството, за президента, както и 9 години пълен мандат като конституционен съдия. Паралелно бях щастлив(!) университетски преподавател повече от 30 години на студенти по право. Понастоящем науката и работата ме среща с мои възпитаници – удоволетворението ми е, че оставям добри следовници, предани на правото и конституционализма. Благодаря на всички тях!

 

About De Fakto

Проверете също

В навечерието на Великденските празници властта пренебрегна разпореждане на ЕСПЧ и остави без покрив над 200 роми

БХК изпрати писмо да министър председателя Росен Желязков и министрите му, в което посочва,  че …

Когато адвокати грабнат микрофоните, се прояснява защо в Деня на Конституцията не е празнично

  „Аз искам да поздравя всички юристи  с Деня на Конституцията  – съдии, прокурори, следователи, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.