

На 26-ти и 27-ми април в Съдебната палата се проведоха устните кръгове на Националното състезание по гражданско и търговско право
„Кристиан Таков“ за 2025 г.
Националното състезание е създадено през 2007 г. от група студенти и преподавали от Юридическия Факултет на Софийския Университет „Св. Климент Охридски“.
Оттогава всяка година в неговата организация участват съдии, преподаватели от всички университети в страната и адвокати.
В XVIII-то поред издание на Национално състезание по гражданско и търговско право „Кристиан Таков“, в предварителния кръг се включиха 22 отбора от седем юридически факултета в страната – СУ, НБУ, УНСС, ПУ,
ВТУ, ВСУ, БСУ. За пръв път в историята на състезанието във финалните кръгове участваха общо 12 отбора, като тази година до финалите достигнаха отборите от СУ „Свети Климент Охридски“, Нов български университет, Университет по национално и световно стопанство и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Тази година на финалната фаза на състезанието присъстваха над 200 души – съдии, организатори, участници и гости. В провеждането на състезанието се включиха като активни наблюдатели и ученици от 10-ти, 11- ти и 12-ти клас на Испанската гимназия „Мигел де Сервантес“ под ръководството на техния преподавател по философия Васил Лозанов.
Победител в Националното състезание по гражданско и търговско
право „Кристиан Таков“ за 2025 г. е отбор от Софийски университет „Св.
Климент Охридски: Александра Доганджийска (IV курс), Веселин Манчев (V курс), Георги Груев (V курс) и Жесика Спасова (IV курс).
На второ място се класираха Радина Василева (IV курс), Веселин
Новков (V курс), Давид Варданян (V курс) и Денислав Маринов (V курс) –
всички от СУ.
Членове на съдебния състав на финала бяха съдия Десислава Добрева (ВКС), съдия Татяна Костадинова (ВКС), доц. д-р Венцислав Петров (заместник декан на ЮФ на СУ, преподавател по семейно и наследствено право, гражданско право и облигационно право), гл. ас. д-р Анастас Пунев (преподавател по граждански процес в СУ) и гл. ас. д-р Делян Недев (преподавател по гражданско право и вещно право в УНСС, както и основен архитект на казуса за финала на състезанието).
Журито e взело трудно решение с 3:2 гласа поради отличното представяне и на двата отбора.
На трето място се подреди отборът на Нов български университет – Стояна Томова (V курс), Серафима Митева (IV курс), Момчил Бонев (IV курс), Павел Колев (IV курс), а на четвърто място се класираха Емилия Василева, Жанина Тунчева, Георги Петров, Калояна Ангелова (всички IV курс, Софийски университет „Св. Климент Охридски“).
Казусът на състезанието тази година включва важни и социално значими въпроси от голямо практическо и теоретично значение за развитие на правото. Той беше представен за пръв в историята на състезанието основно под формата доказателства, от които участниците сами извличаха фактите, проблемите и техните възможни решения, което доближи формата още повече до реалните и истински предизвикателства в практиката.
В два поредни дни финалистите в състезанието пледираха в симулиран граждански процес по спорни юридически проблеми с висока практическа и обществена значимост, свързани със застрахователни претенции; неимуществени вреди от смърт и други трайни увреждания на здравето, причинени при пътно-транспортно произшествие; действие на тълкувателната практика на ВКС във времето; действителност на дарствени и завещателни разпореждания.

Награда за най-добър оратор от името на Фондация „Кристиан Таков“ беше връчена на участника Радина Василева, студент IV курс в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, лично от г-жа Галя Йончева, майка на
доц. д-р Кристиан Таков. Г-жа Йончева изнесе пред участниците, съдиите и гостите емоционална и трогателна реч и още веднъж припомни силата на заветите на доц. д-р Кристиан Таков, разказват очевдици.
Награда за изгряваща звезда беше връчена от името на Адвокатско дружество „Коцев и Косев“ на участника Гергана Узунова, студент III курс в Пловдивски унивеситет „Паисий Хилендарски“.
Награда за най-добра искова молба бе връчена от името на Адвокатско дружество „CMS“, на отбор в състав Кристияна Витанова (V курс), Мария Траханарова (V курс), Стоимен Дичев (V курс), Цветослав Николовски (IV курс) (всички от Софийски
университет „Св. Климент Охридски“).
Специални награди под формата на стажове, в някои от най-големите адвокатски кантори в страната, спечелиха участниците Николай Петков; Емилия Василева и Симона Димитрова (всички IV курс, Софийски университет „Св. Климент Охридски“).
С индивидуални награди, връчени от съдебното жури са отличени Диан Ставрев (V курс СУ), Стояна Томова (V курс НБУ), Мария Траханарова (V курс СУ), Никол Илиева (IV курс СУ), Цветелина Ганчовска
(IV курс СУ), Тома Вълчев – (V курс УНСС), Жанина Тунчева (IV курс СУ).
Награда безплатен достъп до платформата „Лексебра“ бе връчена от проф. дфн Стоян Ставру за най-добра работа със съдебна практика на Валентина Нечева (III курс) от СУ.

Със специална награда бе отличен отбор в състав: Александра Бабайкова (I курс), Павел Аргиров (II курс), Стефан Карадобрев (II курс), всички от СУ. За първи път в историята на състезанието бе допуснат отбор, в който има участник от I курс, като въпреки че не се класираха на устните кръгове тези колеги показват изключителен потенциал за бъдещето.
Закриването беше с реч на адв. Деян Петров – основен организационен двигател на състезанието. Адв. Петров поздрави участниците за демонстрирания комплекс от качества като аналитично мислене, почтеност и уважение към опонентите, които са фундаментални за всяка юридическа професия, и им напомни, че истинската стойност на тяхното участие не сме измерва единствено с призове. като цитира фраза на доц. Таков, адв. Петров изрази надежда, че тазгодишното издание на състезанието е било малка, но значима, крачка към повече нормалност и почтеност в нашето общество.

Тази година състезанието нямаше да е възможно без организаторския екип: адв. Деян Петров, адв. Снежанка Балджиева, адв. Анелия Личева, адв. Светослав Желев, адв. Дамян Димов, адв. Иван Генчев, съдия Тихомир
Рачев.
Цялата идея не би била възможна и без основателите и визионерите, които през годините неотклонно са част от формата и безрезервно подкрепят приемствеността вече 18 години и които взеха участие в организацията и тази година, а именно: адв. Симеон Стойчев, адв. Атанас Вълов, д-р Георги Георгиев, доц. д-р Венцислав Петров, проф. Таня Йосифова, д-р Анастас Пунев, съдия Константин Кунчев, съдия Васил Александров, съдия Андрей Георгиев, д-р Цветелина Байрактарова, както и много други наши колеги и приятели, които в последните години полагат огромни усилия да съществува
духът на националното състезание по решаване на казуси по гражданско и търговско право, в което най-важното е не победата, а самото съревнование.
Всяка година голямото семейство на състезанието се разширява, като тази година за първи път към съдийските състави на устните кръгове се присъединиха проф. дфн Стоян Ставру, доц. д-р Таня Градинарова, гл. ас. д-р Делян Недев, д-р Мария Шаркова, д-р Маргарита Балабанова, съдия Филип Радинов и Иван Петров.
Целта на състезанието е да възпита у участниците професионална етика, като създаде среда, в която студентите да обменят знания и да придобиват нови практически умения. Същевременно се утвърждават високи стандарти за качествена правна подготовка, която да се провери в конкурираща се среда и да излъчи най-успешните и талантливи млади юристи.Целта на Състезанието е да събира общности от вярващите, че най- важната мисия на един образователен процес е да възпита любознателност, почтеност, независимост и нормалност, като насърчава търсенията и развитието на младите и кадърните.
Само общност, обединена от тези ценности и идеали, може да способства за дълбоко необходимата качествена промяна към по-добро в цялото ни общество, сподели един от организаторите.