Последни новини
Home / Законът / СГП разследва длъжностни лица от СИК и РИК за изборни нарушения, а не конституционни съдии

СГП разследва длъжностни лица от СИК и РИК за изборни нарушения, а не конституционни съдии

Defakto.bg

СГП образува досъдебно производство по сигнали на „Информационно обслужване“ АД и председателя на Конституционния съд, съобщиха от СГП.

С постановление на прокурор от СГП на 30.04.2025 г. е образувано досъдебно производство за това, че през периода 2024 – 2025 г. длъжностни лица от Секционните избирателни комисии и Районните избирателни комисии в гр. Стара Загора, гр. Кърджали, гр. Благоевград и  София за проведените избори за народни представители на 27.10.2024 г. са нарушили и не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за другиго облага и да причинят другиму вреда и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици – престъпление по чл. 282, ал. 1 НК.

Досъдебно производство е образувано след извършването на предварителна проверка по постъпили в прокуратурата сигнали от изпълнителния директор на „Информационно обслужване“ АД и председателя на Конституционния съд на Република България, съобщава обвинението.

Разследването е възложено на следовател поради фактическата и правна сложност на делото.

Твърдението, че СГП разследва конституционни съдии не отговаря на обективните обстоятелства, тъй като в този случай единственият компетентен разследващ орган ще се яви разследващ инспектор от Комисията за противодействие на корупцията, посочват от прокуратурата.

СГП уточнява, че никога обект на проверка, още по-малко на разследване, са били и са съдии от Конституционния съд на Република България, каквито неверни внушения се правят в някои средства за осведомяване.

Преди  КС да произнесе решението си за парламентарните избори от 27 oĸтoмвpи 2024 г. ,  съдиите бяха поставени в безпрецедента  ситуация –  управляващите в парламента писаха декларация срещу съда,  Павлина Панова направи обръщение до нацията, от което се разбра, че държавните  институции пречат на съда да вземе решение.  „Информационно обслужване“, което бе ангажирано с материали от проучването на съда,  вместо да си свърши задълженията  по делото, ги изпрати на прокуратурата.

От това последва непонятно искане на СГП до КС  да предаде материали по висящото дело и др. –  нещо което съдът отказа като нечувана идея – по висящо дело да се вадят  материали.

Но веднага  след като оповести решението КС изпрати на прокуратурата  дoĸлaдa cи за него,  в  който се съдържат достатъчно констатации за множество нарушения и досъдебни производства, за които   желаем попътен вятър на прокурорите.

About De Fakto

Проверете също

Адела Качаунова: В необяснимо безвремие властта ще даде право на Сарафов и Чолаков да останат още по 6 м. на постовете

Синдромът на нагласеното шмекерство Комитетът на министрите на Съвета на Европа излезе с решение по …

Прокуратурата на Кьовеши разследва сигнали за подкупи по европроекти за рибовъдни ферми

Европейската прокуратура обискира  домове и офисите на чиновници от агроведомството за предполагаема  корупция – вземане …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.