Съдийската колегия на ВСС отложи заседението си във вторник поради липса на кворум. Председателят на ВКС Галина Захарова и Атанаска Дишева напомниха, че освен кворума пред Съдийската колегия стои и проблемът с решението на Съда на ЕС, което обяви, че органи с изтекъл мандат нямат легитимност да опекунстват над съдебната на власт.
Заседанието бе отложено до следвщия вторник, а дотогава ще бъде взето решение как ВСС с изтекъл мандата ще продължи работата си – с какви правомощия разполага след решението на съда в Люксембург. Галина Захарова отбеляза, че отлагането на заседанието може да е полезно заради неяснотата пред колегията във връзка с произнасянето на СЕС. Дишева подчерта, че липсата на кворум не е решение на проблема.
В дневния ред на колегията бе предвиден избор на административен ръководител на Районен съд – Пловдив с двама кандидати – Божидар Кърпачев и Панайот Велчев. Предвидено бе овсъждане на заповед за забележка на административния ръководител на Окръжен съд – Бургас, атестации на магистрати и др.
Като се позова на решението на СЕС миналата седмица ИВСС обяви, че спира дисциплинарната си дейност до избора на нов състав на органа или приемане на норми, които да позволят това.
Това се случва на шестмесечния срок за избор на нов състав на ВСС, който беше заложен в последните изменения на Закона за съдебната власт. Срокът изтича на 21 юли и вече изглежда, че няма да бъде спазен.
На 30 април т.г. Съдът на ЕС обяви, че правото на ЕС не допуска национална правна уредба, при която Инспекторатът на ВСС и членовете му с изтекъл мандат да продължават да контролират дейността и почтеността на съдиите и прокурорите, както и да ги предлагат за дисциплинарни наказания.
Πpинципът нa cъдeбнaтa нeзaвиcимocт изĸлючвa пpaĸтиĸaтa нa дъpжaвa члeнĸa, пpи ĸoятo члeнoвe нa cъдeбeн opгaн пpoдължaвaт дa yпpaжнявaт фyнĸциитe cи cлeд изтичaнe нa зaĸoнoycтaнoвeния им мaндaт, посочи в решението си СЕС.
Правото на ЕС не допуска национална правна уредба, при която Инспекторатът на ВСС и членовете му с изтекъл мандат да продължават да контролират дейността и почтеността на съдиите и прокурорите, както и да ги предлагат за дисциплинарни наказания. Oбcтoятeлcтвoтo, чe пapлaмeнтът нe e избpaл нoви члeнoвe нa Инcпeĸтopaтa нe лeгaлизиpa дeйнocттa мy бeз изpичнo зaпиcaни пpaвни ocнoвaния зa тoвa. Oбpaтнoтo зacягa пpинципa нa cъдeбнaтa нeзaвиcимocт, каза още съдът.