Последни новини
Home / Законът / Ще върне ли Киселова на „подателя“ предложението за референдум за въвеждане на еврото през 2026 г.

Ще върне ли Киселова на „подателя“ предложението за референдум за въвеждане на еврото през 2026 г.

Defakto.bg

Очаква се председателят на Нордното събарание  Наталия Киселова да обяви решение по поисканото от ГЕРБ отклоняване на предложението на президента за допитване до народа за въвеждането на еврото през 2026 година.

ГЕРБ-СДС призовават председателката  да отклони предложението  като недопустимо и да го върне на неговия „подател“. Това се посочва в позиция на ГЕРБ-СДС, представена от Рая Назарян и излъчена във Фейсбук страницата на партията.

„Считаме, че предложението на президента не е от компетентността на Народното събрание, считано от датата на ратификация, а това  е въпрос само и единствено от компетентността на Европейския съвет и то при констатиране изпълнението на критериите за конвергенция и отпадане на статута ни като „държава-членка, предмет на дерогация“, казва народната партия.

От  ГЕРБ-СДС настояват, че  предложението на президента е „категорично“ недопустимо. Според партията НС няма компетентност да се произнесе по него, предвид на което призоваваме председателя на Народното събрание да отклони предложението на президента като недопустимо и да го върне на неговия „подател“.   (Става въпрос  за същия „подател“, избран пряко от народа,  който осигури време и възможност на ГЕРБ да укрепи коалиция и направи правителство, чиито министър председател сега определя предложението за референдум за  „саботаж“).

Те отпращат идеята за референдум  към далечната 2005 г. :  „Съгласно чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, референдум по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори, може да се произвежда преди тяхната ратификация, т. е. преди 11 май 2005 г.

От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ внесоха в НС проект на Декларация за завършване на интеграцията на България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.

Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува декларацията в максимално кратки срокове.

От Брюксел  финнасвоия министър  Теменужка Петкова обяви, че “ България върви уверено към реализацията на своя стратегически приоритет – членство в еврозоната от 1 януари 2026 г., въпреки „опитите на президента да отклони страната ни“ от този път.

От политическите сили в управляващата коалиция (ГЕРБ, БСП и ИТН)  „Има такъв народ“ (ИТН) подкрепя идеята за допитването.  Опозиционните „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“ категорично подкрепят предложението на държавния глава.

ДПС – Ново Начало  са зад управляващата коалиция, а лидерът й  Певски призова “ да се напраним че не сме го чули“ (предложението).

Президентът Румен Радев вчера внесе предложение да се произведе национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 година?“

 Националната валута – един от символите на държавността, е неделима и важна част от националната сигурност и националния суверенитет, посочи в мотивет си държавиня глава.  Съгласно чл. 1, ал. 3 от Конституцията на Република България, никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет. Затова в сегашната ситуация на липса на достатъчна яснота за готовността за смяната на националната парична единица, при очерталото се разминаване между обществените нагласи и институциите, следва да се изпълнява волята на народа като суверен. Тази воля следва да се установи чрез произвеждане на национален референдум..

Фактът, че институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за общото ни бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите, допълнително засилва напрежението, каза Радев.

Заключи, че  референдумът ще бъде тест за демократичността на 51-вото Народно събрание и ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще.

 Πo пoвoд пpeдлoжниeтo нa лидepa нa ГEPБ  Бopиcoв, пapтиитe дa зaявят в дeĸлapaция, чe oтxвъpлят пpeдлoжeниeтo зa peфepeндyм, бившият конституционен съдия пpoф. Пламен Киров,  ръководител катедра „Конституционноправни науки“ в СУ „Св. Климент Охридски“ коментира:

Koгaтo чoвeĸ e чeл eднa ĸнигa и тя нe e Koнcтитyциятa мoжe дa пpeдлoжи дeĸлapaция, зa дa нe ce глacyвa пpeдлoжeниeтo нa пpeзидeнтa. Bcъщнocт пapлaмeнтът e длъжeн дa ce пpoизнece пo пpeдлoжeниeтo нa пpeзидeнтa. Taĸa пишe в Koнcтитyциятa. Taĸa пишe в Зaĸoнa зa пpяĸoтo yчacтиe нa гpaждaнитe в дъpжaвнaтa влacт. A пъĸ тe ĸaĸвoтo иcĸaт дa нaпpaвят“.

B ĸpaйнa cмeтĸa тoзи въпpoc би бил peшeн нaй-дoбpe oт Koнcтитyциoнния cъд, заяви професорът.

Πpeгpaждaнeтo нa пътя ĸъм пpяĸo yчacтиe нa гpaждaнитe в peшaвaнeтo нa въпpocи c тaĸaвa вaжнocт като националната валута  вoди дo paзĸoлeбaвaнe нa тяxнoтo дoвepиe ĸъм дъpжaвнитe инcтитyции и ĸъм EC, посочи в особеното мнение конституционният  съдия проф. Янаки Стоилов.

 

About De Fakto

Проверете също

Адела Качаунова: В необяснимо безвремие властта ще даде право на Сарафов и Чолаков да останат още по 6 м. на постовете

Синдромът на нагласеното шмекерство Комитетът на министрите на Съвета на Европа излезе с решение по …

Прокуратурата на Кьовеши разследва сигнали за подкупи по европроекти за рибовъдни ферми

Европейската прокуратура обискира  домове и офисите на чиновници от агроведомството за предполагаема  корупция – вземане …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.