С 13 гласа за Пленумът на ВСС включи в дневния си ред обсъждане на последиците от решението на СЕС от 30 април т.г.

С 8 гласа „за“ и 5 против бе прието предложението на Атанаска Дишева Пленумът на ВСС да поиска спешно становища от хабилитирани преподаватели и специалисти по конституционно и европейко право за правомощията на ВСС с изтекъл мандат след решенито на СЕС от 30 април т.г.
С 13 гласа „за“ бе прието и предложението й за обсъждане на въпроса с председателя на НС.
Ha 30 aпpил т.г. Cъдът нa EC oбяви, чe принципът на съдебната независимост изключва практиката на държава членка, при която членове на съдебен орган продължават да упражняват функциите си след изтичане на законоустановения им мандат, пocoчи в peшeниeтo cи CEC, освен ако има изрични правила за обратното, е записано в решението.
Трябва да се обсъди в кратък срок откриането на процедурата за изобр на нови членове на ВСС, настоя Дишева. Ние незабавно тряба да открием такаво процедура, тъй като 6-месечиня срок за това изтича след два месеца, каза тя.
Цветинка Пашкунова отбеляза, че решението на СЕС е относимо към работата на ВСС и според нея предимството е на съюзното право, но има сложни въпроси, които трябва да бъдат изяснени за работата на съвета с изтекъл манадат. Пашкунова каза че има известни правила, които позволяват ВСС да осъщестява част от правомощията си без да се засяга независимостта на магистратите. Напомни, че сългасно п. 17 от ЗСВ има 6-месечен срок за процедурата на по излъчване на нов ВСС. Напомни, че на членовете с изтекъл мандат бяха ограничени правомощията да избират „тримата“ големи в съдебната власт, но има въпреки това и други дейности и ние се нуждаем от категоричен изход, за да не блокира съдебтата система.
Посочи като пример Испания, която през 2020 г. след решение на СЕС е блокирала назначенията от ВСС, и впоследвие със закон проблемът е бил разрешен.

Вероника Имова застъпи друго становище , според което пред ВСС няма пречки да продължи да върши работата си както досега. Ясно е каза тя, че решението на СЕС става част от вътрешното законодателстов, но тя намери изход в чл. 4 , ал. 2 ДФЕС , който предвижда случаи, в които съюзното право отстъпва на „националната конституционна идентичност“.
Имова смята, че „нашите правомощия в условията на изтекъл мандат трябва да се изпълняват в съотвестиве с решението на Конституциониня съд“, което позволи на ИВСС да продължи да изпълнява правомощията си след изтеклия мандат.
Това фундаментало решение на КС към настощия момент трябва да бъде ползвано като защитен механизъм, тъй като ВСС е постоянно действащ орган за разлика от неговите членове, каза Имова. Правомощията са предвидени в Конституцията и тези органи не могат да спрат да функционират само заради изтеклите мандаит на техните членове. ВСС е рещаващ орган за разлика от инспектората, добави тя.
Правомощията на ВСС трябва да се прилагат в пълен е обем, заключи Имова, която смята, че другото е „абкидация“ от задължения.
Огнян Дамянов от ПК заяви, че пленумът няма правомощия да указва на ПК и СК как да работят. Всеки поотделно трябва да оповести мнението си и ако се събере мнозинство, ВСС няма да действа, ако не – продължава да работи както досега, опрости той процедурата по зачитане на решението на Съда на ЕС.
До 21 юли, избора на нов ВСС, няма никакъм проблем да продължим да работим, обобщи Дамянов.

Олга Керелска бе категорична, че въпросът трябва да има законодателен отговор. Има опасност да приложим решението на СЕС, както го виждаме и да вземем решения, които после да се окажат нищожни. Тя пледира да не се приемат кадрови решения, които пряко засягат независимостта на съдебната власт. Организоционните въпроси не са пречка за разглеждане, каза тя.
Керелска не прие казаното от Дамянов, че всеки сам трабва да вземе решение по приложение на решението на СЕС , най малко „това е невъзможно, защото ние сме колективен орган“, отбеляза тя.
След като взеха решения за допитване, кадровиците, чиито мандати изтекоха преди две години и половина, продължиха рутинната си кадрова и бюджетна дейност.
Заради решението на СЕС от 30 април инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) обяви, че спира да изпълнява дисциплинарните си правомощията, както и да извършва проверки за почтеност и конфликт на интереси, за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт, и такива, свързани с нарушаване на независимостта на съдиите, прокурорите и следователите.
Инспекторатът ще продължи да изпълнява онези своите правомощия, които не засягат пряко статута на магистратите – организацията на административната дейност на съдилищата, прокуратурите и следствените органи, организацията по образуването и движението на делата и приключването им в установените срокове, да сигнализира за противоречива съдебна практика и т.н. Инспекторатът ще продължи да проверява имуществените декларации на магистратите.
В решението си СЕС посочи, че сегашния статут на инспектората, чиито членове на практика са в трети мандат без законово основание, противоречи на правото на съюза.