Последни новини
Home / Законът / Президентът Румен Радев обяви „своите“ членове в КЗД, сред тях е бившият евродепутат Иво Христов

Президентът Румен Радев обяви „своите“ членове в КЗД, сред тях е бившият евродепутат Иво Христов

Defakto.bg

Президентът Румен Радев назначи бившия си началник на кабинета и бивш евродепутат Иво Христов в Комисията за защита от дискриминация.

В съобщение до медиите е посочено: В съответствие с  чл. 41, ал. 1 от Закона за защита от дискриминация президентът Румен Радев издаде укази за назначаване на членове на Комисията за защита от дискриминация (КЗД).

От квотата на държавния глава за членове на КЗД държавният глава определя Иво Христов Петков, Лазар Манолов Лазаров, Наско Руменов Атанасов и Бойка Ивайлова Чернева.

Кой кой е 

Иво Христов Петков е роден на 8 октомври 1970 г. в Истанбул. През 1996 г. завършва висшето си образование в Юридическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Право“.

В рамките на 1994 г. -2017 г. се занимава с журналистическа дейност. През този период работи както за национални, така и за чуждестранни медии, сред които: Radio France Internationale (октомври 1994 г. – януари 1997 г.), Nova TV (януари 1997 г. – септември 2000 г. и октомври 2001 г. – април 2002 г.), сп. Europe Magazine (септември 2000 г. – юни 2001 г. и септември 2002 г. – февруари 2003 г.), ББТ – Балкан Българска Телевизия (март 2003 г. – март 2004 г.), Пресцентър „Bulgaria in EU“ (октомври 2006 г. – февруари 2007 г.), сп. „ĽEUROPEO“ (март 2009 г. – януари 2012 г.), в-к „Сега“, сп. „Тема“ (февруари 2007 г.– януари 2015 г.), Българска национална телевизия (септември 2012 г. – януари 2017 г.)

От 2017 г. до 2019 г. заема длъжността „Началник на кабинета на президента на Република България“.

От 2019 г. до 2024 г. е член на Европейския парламент.

Владее английски, френски, руски и испански език. Семеен.

        Лазар Манолов Лазаров е роден на 18 март 1970 г. в София. Завършва средното си образование в Образцовия техникум по химическа промишленост и биотехнологии „Проф.д-р Асен Златаров“, София. Притежава магистърска степен по икономика от Университета за национално и световно стопанство, специалност „Макроикономика“. Завършил е и курс по мониторинг и оценка на социални програми и проекти по методологията на Международната организация на труда.

От 1995 г. последователно е заемал консултантски, експертни и управленски позиции в Националната служба по заетостта (сега Агенция по заетостта), Българската стопанска камара, Икономическия и социален съвет, Народното събрание, Министерството на труда и социалната политика и Фонд „Условия на труд“.

В периода август 2005 – ноември 2007 г. е съветник на министъра на труда и социалната политика, а от ноември 2007 г. до юли 2009 г. е заместник-министър на труда и социалната политика.  В периодите юни 2013 г. – август 2014 г., ноември 2014 г. – май 2016 г., февруари 2017 г. –  май 2017 г., както и от края на септември 2017 г. до август 2022 г. Лазар Лазаров е заместник-министър на труда и социалната политика. От август 2022 г. до юни 2023 г. е служебен заместник министър-председател по социалните политики и служебен министър на труда и социалната политика. От април 2024 г. до май 2025 г. е заместник-министър на труда и социалната политика.

Участвал е в органите за управление на Фонд „Условия на труд“, Фонд „Социална закрила“ и Проект „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика, Националният осигурителен институт, Националната служба по заетостта, Националната агенция за професионално образование и обучение, Държавен фонд „Земеделие“, НДФ „13 века България“, Фонд „Гарантиране вземанията на работниците и служителите“ и др.

Има опит като член на Управителния съвет на Европейската фондация за подобряване условията на живот и работа в Дъблин, Ирландия (2005 г.-2009 г.).

Семеен.

       Наско Руменов Атанасов е е магистър-инженер по авиационно оборудване и транспортно обслужване, магистър по публична администрация и мениджмънт, администрация и право, и магистър по защита на националната сигурност. Бил е офицер в Българската армия. Работил е в различни сфери на държавната администрация: директор на „Автомобилна администрация“, държавен експерт в Министерството на държавната администрация и административната реформа, ръководител инспекторат в дирекция „Архитектура и градоустройство“; 2011-2017 г. – директор на дирекция „Регионални представители“ в Комисията за защита от дискриминацията (КЗД). Член на КЗД от 2017 до 2025 г. Участвал е в разработването на методика за работа на инспектората по чл. 46 от Закона за администрацията. Ръководител и лектор по различни проекти, свързани с антидискриминационното законодателство.

Ръководител и лектор по различни проекти свързани с антидискриминационното законодателство.

         Бойка Ивайлова Чернева е  родена на 15 ноември 1973 г. в София. През 1996 г. завършва висшето си образование в ЮФ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Право“. Придобива образователната и научна степен „доктор по право“ през 2009 г. Специализира в сферата на правата на човека и полицейската дейност.

Започва научна и преподавателска дейност в Академията на МВР през 1999 г. Заема длъжностите ръководител на катедра „Публичноправни науки“ към факултет „Полиция“, декан на факултет „Полиция“, а през 2014 г. е назначена за ректор на Академията на МВР. Избрана е за секретар на Постоянната комисия по права на човека и полицейска етика в МВР (2008-2014). В периода 2011 г. – 2014 г. е лектор по правата на човека към Европейския полицейски колеж. През 2016 г. заема академичната длъжност „доцент“ в Юридическия факултет на Университета за национално световно стопанство, където води лекции по дисциплините „Защита правата на човека“ и „Правен режим на защитата от дискриминация“. От 2021 г. е ръководител на катедра „Наказателноправни науки“ към Юридическия факултет на Университета за национално и световно стопанство.

Води лекционни курсове по обща теория на правото и обща теория на държавата във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, като заема длъжността „професор“. Има десетки научни публикации в областта на правата на човека и защитата от дискриминация.

Парламентът досега избра:

На 8 май Елка Божова, номинирана от ПГ на  ГЕРБ-СДС, бе избрана за председател на КЗД.  Това стана със 117 гласа „за“, 57 – „против“, 23 депутати се въздържаха. За зам. – председател бе одобрена а Елена Чернева-Маркова, също  предложена от ГЕРБ-СДС.

За членове параламентът  Баки Хюсеинов, номиниран от „БСП-Обединена левица“,  Златина Касърова-Дукова, кандидат на ГЕРБ-СДС  и Теодора Каменова, предложена от „Има такъв народ“ .

Мнозинството не одобри Ева Жечева, номинирана от ПГ „Продължаваме промяната-Демократична България“. Отхвърлена бе и кандидатурата Нериман Палева, предложена от ДПС -ДПС.

Според Закона за защита от дискриминация мандатът на КЗД е пет години. Народното събрание излъчва петима от общо деветимата членове на комисията, в т.ч. председателят и заместник-председателят, а президентът назначава останалите четирима.

 

About De Fakto

Проверете също

Пленумът на ВСС прие проект за промени в съдебния закон, които изпраща на министъра на правосъдието

На днешното си заседание Пленумът на Висшия съдебен съвет прие предложението за изменение и допълнение …

КС „зачерта“ разпоредбата чл. 343в, ал. 3 от НК за шофиране с отнета книжка, като опасност за произвол

Конституционният съд (КС) обяви за  противоконституционна  разпоредбата на чл. 343в, ал. 3 от Наказателния кодекс …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.