Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление – това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието.
„По тази причина някои хора правят всичко възможно винаги основният дневен ред да е „изток-запад“. И успяват да заместят ключов въпрос като този за корупцията с този за геополитическото ни позициониране. От това те черпят огромен дивидент – успяват да правят съюзи в парламента, които на пръв поглед изглеждат неестествени. Хитрината на тези хора е, че България върви на запад и без специална декларация от 171 депутати. Сега на силните на деня се сервира допълнителна легитимност.“
Зарков отбеляза, че „президентът Радев допуснал грешка, но това си е негова грешка“. Той е български президент и не се влияе от чужди сили„, заяв итой. Такъв референдум няма да има, защото е конституционно недопустим и защото има огромно мнозинство в Народното събрание, което набъбна.
Оттук нататък всички действия няма да имат юридически последици, а политически, смята той във връзка с инициативата на президента да предложи референдум за еврото.
По думите му, тези, които виждат за всичко намесата на Русия, не се различават от онези, които виждат във всичко намесата на „посолството“.
„Заменете „посолството“ с Брюксел, с други митични същества, с комунистите, с фашистите. Демокрацията ни страда. Политическите партии заместват дебата по същество със „за“ и „против“ големия зъл конспиратор, който отнякъде е замислил да ни вкара или изкара отнякъде. Това води до принизяването на дебата до такъв между агитки.“
Председателят на НС нямаше право да направи онова, което направи,
но следва да сме наясно, че тя е председател, избран от петата политическа сила. Нейното решение без никакво съмнение е повлияно от партиите, включващи сегашното мнозинство: ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН, ДПС-НН, посочи бившият правен секретар на държавния глава.
„Те се опитаха да се скрият зад гърба на председателя на Народното събрание. Това не беше необходимо. Така и така ще се стигне до Конституционния съд.“
Зарков прогнозира, че сезирането на КС от страна на президента „няма да доведе до кой знае какво“, защото „дори КС да върне въпроса в НС, там го чакат 171 души, за да го отхвърлят“.

Дебат в България не може да се състои по нито един въпрос, защото свикнахме политическите сили да делегитимират всеки опонент, коментира Крум Зарков в предаването „Политически НЕкоректно“.
Всички ще имат проблеми, с изключението на Бойко Борисов и Делян Пеевски , защото остават „пазители на евроатлантизма“ – те остават на позиции, от които не са мърдали и на които се чувстват уверени.
Всички наши големи проблеми, които ни карат да бъдем в ЕС, но да не се чувстваме европейци, остават на масата не само нерешени, но и безинтересни.“
„Еврозоната може да има икономически и финансови позитиви и негативи, но политическите ни, обществените ни проблеми, чувството ни за общност, капацитетът ни да поставяме национални проблеми ще изисква допълнително усилие за построяването на модерна държава, която се управлява по правила, немафиотизирано.“
Правителството все повече заприличва на сглобката по политически характеристики, отчита Крум Зарков.
„Премиер, който сам по себе си дава характеристики на умерен и уравновесен човек, но притиснат от реалните политически лидери, които не са в правителството, а са пред асансьора на парламента това е е място, пред което пише „министър-председател“, „вицепремиер“ или нещо друго.
Тези, които сега управляват властта, ще имат най-голям интерес тя да бъде атакувана от други, които те считат, че не са способни да стигнат властта или няма да им бъде позволено.“
„Това правителство ще се лашка между стабилизация, когато говори за Европа и кризи, когато говори за съдебната система“, очаква той.
Поставянето на темата за корупцията е залог за нашето бъдеще, категоричен е Зарков, според когото „има немислими неща, които са съвместими с понятието за нормалност“.
Със съставянето на това правителство, партиите извън ГЕРБ бяха обречени на маргинализация от това свое участие, каза Крум Зарков. „Въпросът е как оттук нататък ще може да се изгражда алтернатива, доколкото това правителство е ограничено от собствените си противоречия.“
БСП пое по път, който води до маргинализация.
С правителствата „Петков“ и „Желязков“ тя се опитва да излезе от партийната криза чрез участие във властта, но съм скептичен за резултата, изтъкна още Зарков, който все още е член на БСП.
„Все още вярвам, че Румен Радев е политик, който има голям потенциал. Вярвам също така, че алтернативата трябва да е антикорупционна, но без резки геополитически движения“, отбеляза още той.
Той уточни, че напуска поста си на правен секретар на държавния глава „с уважение към президента Радев и институцията“ и с благодарност за това, което са успели да направят заедно. Ще остане политически активен.
Източник БНР
„Когато президентът очевидно не прие моето становище, тоест има друго, това е фактически бламиране на моята дейност. И ако правният секретар има елементарно професионално достойнство, разбира този жест и освобождава поста“, това каза в ефира на БНТ бившият секретар на президента по правните въпроси Крум Зарков.
Зарков съобщи, че се оттегля от поста си, след като на 9 май Румен Радев съобщи, че инициира референдум по въпроса дали България да въведе еврото като национална валута от 2026 г.
„Президентството е една много сериозна институция и тя е еднолична за разлика от другите. Президентът има право на своите решения и да ги взима така, както смята за добре“
„Становището ми като правен секретар беше следното: България и нейната конституция постановява, че международните договори са над националното законодателство. В съответствие с това референдуми могат да се провеждат единствено по компетентността на Народното събрание, тоест от законодателната област. Съвсем логично българският закон казва, че не може да се провежда референдум по въпрос, който вече е уреден с международен договор. Това е безспорно“, обясни той.
Бившият правен секретар на президента посочи, че според него референдумът няма да бъде насрочен и остават само последствията от него.
„Референдумът има място в нашата демокрация, но за да има истински смисъл, той трябва да бъде добре подготвен и съвременно осъществен“
„Мисля, че цялата тази история, освен напрежението, което създава, всъщност не променя кой знае какво. Очаква се конвергентен доклад и в юридически план предстои произнасяне на европейските институции, тъй като българските такива вече са се произнесли“, обясни още той.
БНТ