Последни новини
Home / Актуално / Покойният Николай Колев (Босия) осъди за клевета бившия главен прокурор Никола Филчев

Покойният Николай Колев (Босия) осъди за клевета бившия главен прокурор Никола Филчев

Defakto.bg
Никола Филчев

Софийски градски съд  осъди бившия главен прокурор Никола  Филчев за клевета в национален ефир.  Той ще трябва  да плати на наследниците на Николай Колев (Босия)  на първо време близо 50 000 лева обезщетение за вреди, които  му е нанесъл с клеветнически твърдения, съобщи Вird.bg

Седем години след завеждането на делото, въпреки процесуалните гяволии на бившия главен (на когото се налага съдията да назначи особен(!) представител), съдът се произнася с решение, сочи изданието.

Николай Колев – Босия

Казусът

На 16 февруари 2010 г., в ефира на националната телевизия bTV, в предаването „Тази сутрин“, е излъчен телефонен разговор с участието на Никола Филчев,  бивш главен прокурор (1999–2006 г.). В ефир Филчев  заяви, че Николай Колев Босия е „разпространител на наркотици за Стара Загора“ – изказване, лишено от всякакво фактическо или доказателствено покритие, но направено в най-гледано време и пред национална аудитория.

Колев завежда тъжба и граждански иск, претендирайки обезщетение от 80 000 лв. за неимуществени вреди, като в настоящото дело предявява частичен иск в размер на 25 001 лв.  Искът е предявен по чл. 45, ал. 2 от ЗЗД, по който  вината се предполага до доказване на противното.

На  29.08.2023 г.Николай Колев почина и в хода на процеса и  бе заместен от неговите правоприемници (Р.Н.К. и М.-Н.Н.К.) , които продължиха делото.

Бившият главен прокурор Филчев е клеветил Колев

С множество доказателства съдът установяв, че  именно Филчев е изреuъл клетничиските думи  в ефира на националната телевизия.    Гласът му е бил разпознат от всички в телевизията,  които са гледали предаването – водещият на предаването А.Ц., нейният колега С.Г., който се е свързал с Ф. и е провел интервюто, св.К. и св.К.

Интервюто му е предизвикало дебати в обществото, вкл. и обсъждания в друго телевизионно предаване с водещ журналистката Михнева, отбелязва съдът.

С него  са разпространени клеветнически изявления, с които е приписано на ищеца извършване на тежко умишлено престъпление – участие в престъпна организирана група, занимаваща се с разпространение на наркотици, като за Колев е било заявено, че е разпространител на наркотици в Стара Загора.  Тези изявления на ответника са неверни, пише съдът.

„Не бяха ангажирани доказателства  ищецът да е участвал в такава престъпна дейност и спрямо него да е била постановена присъда, а тежестта на доказване на тези обстоятелства е върху ответника. По делото липсват доказателства да е имало изобщо някакво разследване срещу ищеца за подобно престъпно деяние. Клеветническите изявления са разпространени в ефира на популярна национална медия  сред неограничен кръг от зрители, при това от лице, което в миналото е заемало поста главен прокурор“.

От показанията на разпитаните по делото свидетели се установява, че  „Николай Колев  тежко е преживял клеветническите изявления, лежал в леглото, гледал в една точка, притеснявал се как ще се отрази това на психическото състояние на децата му /на 9 и 12 години/, които били подложени на  подмятания в училище от техни съученици, че баща им е престъпник“.

Събраните по делото доказателства установяват настъпването на всички факти от фактическия състав на  чл.45, ал.1  от ЗЗД, поради което искът е доказан по основание, изтъква съдът.

Разпространените твърдения са клеветнически, неверни и уронващи честта и доброто име на ищеца, който е доказан обществен защитник, с активна позиция по въпроси на правата на човека, участник в мирни протести и автор на множество публикации, казват съдът. Бившият главен прокурор  противоправно е увредил  доброто име, честта и репутацията на ищеца.

СГС подчертава, че особената тежест на изказванията се засилва от публичния профил на техния автор – лице, заемало поста главен прокурор.  Това придава на казуса институционален заряд, тъй като в обществото подобни изказвания се приемат априори за достоверни и сериозни, поради очакваната висока професионална и морална отговорност на заемалия този пост.

„Именно поради висотата на заемания от ответника пост се предполага, че той е  бил  добре информиран относно дейността на  организираните престъпни групи, действащи на територията на България.  От друга страна за заемането на поста на главен прокурор се изискват високи професионални и нравствени качества. За лицето, заемало или заемащо този пост, в обществото се предполага, че се отличава с висок морал, нравственост, етичност и почтеност.

По тази причина към изявленията му останалите членове на  обществото подхождат с особено внимание и с доверие. „Всички тези обстоятелства са поставили ищеца в сложна ситуация, в която за него е било много трудно при общуването си с другите хора да опровергае отправените срещу него клеветнически изявления.  Той тежко е преживял клеветническите изявления – станал апатичен, лежал в леглото, не му се говорело, преживял голям стрес, считал, че доброто му име в обществото е опетнено. Ищецът силно се е притеснявал и за психическото състояние на малолетните си деца, за това как ще им се отразят подмятанията в училище във връзка с клеветническите твърдения по негов адрес„.

Съдът съобразява и обстоятелството, че клеветническите изявления са били разпространени в национален ефир чрез интервю в популярна национална медия  сред неограничен кръг от зрители.

Възраженията на Филчев са изтекла давност  са отхвърлени.

Окончателно

Окончателно съдът приема, че Филчев и извършил противоправно деяние, от което ищецът е претърпял сериозни неимуществени вреди: силен емоционален дистрес, влошено здравословно състояние, социална изолация, отчуждение в семейството, както и негативни последици за децата му.

Налице е причинно-следствена връзка за преки последици от клеветническите изявления в ефира.

И още : Вината на Филчев се  презюмира по силата на закона (чл. 45, ал. 2 ЗЗД),  тъй като не са представени доказателства за липсата й.

Обезщетението

  Като отчита обстоятелствата по делото, както и социално-икономическите условия и стандарта на живот в страната през 2010 г., съдът определя размера на обезщетението на 18 000 лв.,  до който размер искът е основателен, а в останалата част, до пълния предявен размер от 25 001 лв., представляващи част от 80 000 лв., следва да бъде отхвърлен.

Присъжда и законната лихва, считано от 16.02.2010 г., датата на увреждането,  до окончателното изплащане.

Ответникът Филчев е осъден да заплати на правоприемниците на  Колев направените от тях  разноски в размер на 1857.57 лв., съразмерно на  уважената част от иска.

Бившият главен прокурор е осъден да заплати  1907.98 лв., адвокатско възнаграждение,  съразмерно на уважената част от иска.

Дотук обезщететнието е близо 50 000 лв. Засега.

Присъденото обезщетение на Николай Колев от 18 000 лв е част от частичен иск за 80 000 лв. 

Ако искът от 18 000 лв. бъде потвърден,  изменен, а защо не и увеличен,  правоприемниите  може дa зaвeдат дeлo зa пpизнaвaнe нa  цeлия paзмep нa иcĸa, а при  предявяване на цялото вземане,  уваженият частичен иск се полза със сила на пресъдено нещо и целият размер подлежи на плащане без ново доказване на спорните факти.

Решението  подлежи на обжалване пред Апелативен съд – София.

About De Fakto

Проверете също

Пленумът на ВСС прие проект за промени в съдебния закон, който изпраща на министъра на правосъдието

На днешното си заседание Пленумът на Висшия съдебен съвет прие предложението за изменение и допълнение …

КС „зачерта“ разпоредбата чл. 343в, ал. 3 от НК за шофиране с отнета книжка, като опасност за произвол

Конституционният съд (КС) обяви за  противоконституционна  разпоредбата на чл. 343в, ал. 3 от Наказателния кодекс …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.