Последни новини
Home / Законът / Емил Дечев: След решението на СЕС и мълчанието на НС, е реална възможността да се блокира съдебната система

Емил Дечев: След решението на СЕС и мълчанието на НС, е реална възможността да се блокира съдебната система

Defakto.bg

Има риск риск да получим вечен, мумифициран, хербаризиран ВСС, смята бившият зам. министър на правосъдието

Съдия Емил Дечев,

Ако  няма бърза реакция от страна на нашия парламент, е съвсем реална възможността да се блокира съдебната система.  За това предупреди в интервю за БНР съдия Емил Дечев, бивш заместник-министър на правосъдието, след произнасянето на Съда на ЕС в Люксембург, по което няма реакция от българските власти.

Решението на Съда в Люксембург, касаещо Инспектората на ВСС (заради изтеклия му мандат – бел. ред.), на много по-силно основание се отнася до ВСС, подчерта той.

На 30 април СЕС обяви, че правото  на ЕС не допуска  национална правна  уредба,  при която Инспекторатът на  ВСС и членовете му с изтекъл мандат да продължават да контролират дейността и почтеността на съдиите и прокурорите, както и да ги предлагат за дисциплинарни наказания.  Решението косвено засяга и избора на Борислав Сарафов за главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат.

Дечев очаква ВСС да излезе със становище, подобно на позицията на Инспектората, че не може повече да наказва съдии и прокурори, да гласува повишения и да избира ръководители и заместник-ръководители, което ще се отрази сериозно на системата.

„Ще ми е много трудно да си представя как членове на сегашния състав на ВСС ще обяснят, че това решение не се отнася до тях, а само до Инспектората.“, каза Дечев.

При очевидното бездействие на парламента, който не предприема сериозни действия да задвижи избора на нов състав на ВСС, има риск да получим „вечен, мумифициран, хербаризиран ВСС“, смята Дечев.

По думите му, ВСС може „да повтори съдбата на Инспектората, който кара трети мандат, без да има право на втори по Конституция“.

От хуманистична гледна точка може би за настоящите членове на ВСС е по-добре да се избере нов състав. Те се деквалифицират като съдии и прокурори. От друга страна, ако не се направи промяна в законодателството, ако не се предвиди нова, сигурна система за електронно дистанционно гласуване, имаме всички рискове новият състав на ВСС да тръгне с много нисък кредит на доверие.

Според него да се осигурят 160 гласа в парламента за избора е трудно, но дори в най-близката история е имало случаи в критични моменти, „колкото и да не се понасят народните представители, да са успявали да намерят общ език и общо решение“, отбеляза съдия Дечев.

От т.нар. „трима големи“ само председателят на ВКС е титуляр в мандата си. Другите двама са изпълняващи длъжността, напомни той.

След извършена експертиза по съдебно дело за оспорване на предходния избор на магистратската квота през 2022 г. е доказано безспорно, че „системата на дистанционно електронно гласуване е компрометирана, не дава гаранции за тайна на вота, не дава гаранции, че не може да бъде манипулирана„. Освен това, през 2023 г. са изтекли и сроковете за поддръжката ѝ, коментира съдията в предаването „Преди всички“. Макар към момента законът да позволява смесено гласуване, единствената възможност е чрез бюлетини, допълни той и посочи недостатъците на подобно гласуване.

„За нова система ще трябва да се обяви обществена поръчка. Създаването ѝ ще отнеме време и това време е пропиляно от настоящия състав на ВСС.“

Източник БНР

About De Fakto

Проверете също

ВКС потвърди 6-годишната присъда на Адриан Антонов за катастрофата на бул. Сливница, при която загинаха Ани и Явор

ВКС  отказа касационно преразглеждане на наложеното наказание на Адриан Антонов за погубения живот на  Ани …

Остра кокаинова интоксикация, причинила мозъчен и белодробен оток, e довела до смъртта на Явор Георгиев от Варна

Остра кокаинова интоксикация, причинила мозъчен и белодробен оток, довели до сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност, са …

Един коментар

  1. петър обретенов

    Решението на Съда в Люксембург за Инспектората няма да бъде по – различно ако се постави въпроса за ВСС. Може да възникне още един проблем: ако тези органи излизан извън правомощията си то техните решения могат да бъдат преценени като нищожни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.