
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет с мълчаливото съдействие на Народното събрание продължи упорито да кадрува прокурорската система, независимо от изтеклия си мандат.
На днешното си заседание колегията назначи за и.ф. ръководител на Софийска градска прокуратура Емилия Русинова, която досега бе и. ф. началник на Апелативна прокуратура – София.

Рокадата стана възможна след като ПК освободи градския прокурор на София Илиана Кирилова, която се пенсионира след навършени 65 години, и назначи на нейно място за временен шеф на Софийската градска прокуратура Емилия Русинова.
ПК определи за и.ф. апелативен прокурор на Апелативна прокуратура – София Даниела Попова – прокурор във Върховна касационна прокуратура. Тя ще заема поста от 27.05.2025 г. до встъпване в длъжност на нов административен ръководител на органа.
През 2020 г. Eмилия Pycинoвa нaпycна пocтa на софийски градски прокурор, за да стане зaм.- aпeлaтивeн пpoĸypop нa cтoлицaтa.
В показания пред прокуратурата бившата съпруга на Петьо Петров – Еврото Любена Павлова казва, че мъжът й се бил срещал с различни магистрати, като посочи имената на Борислав Сарафов, когато е бил заместник на Сотир Цацаров и Емилия Русинова, като градски прокурор, на които Еврото давал указания дали да се повдигнело обвинение, дали и кога да се прекрати и какви действия да се извършват. Според Павлова, двамата магистрати му се отчитали, като носели различни постановления, със или без подпис, протоколи за разпити на свидетели и др. За това Сарафов и Русинова получавали в брой възнаграждение, което варирало – 20 000, 30 000, 50 000 до 100 000 лв. Едновременно с това Петров заснемал срещите си с магистратите, твърди Павлова.
На този етап всички ключови прокуратури, които разследват делата от обществен интерес и голям материален интерес, са без титулярни, а с временни шефове начело с и.ф. Сарафов. Какато каза по-рано пред БНР бившият зам. министър на правосъдието Емил Дечев „от т.нар. „трима големи“ само председателят на ВКС е титуляр в мандата си. Другите двама са изпълняващи длъжността, напомни той.
Очаква се ПК да открие нова процедура за избор на ръководител на СГП.
Решенията на Прокурорската колегия могат да се обжалват пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването им.
Също днес, колегията определи окръжния прокурор на Окръжна прокуратура – Ямбол Дойчин Дойчев за и. ф. административен ръководител на органа, считано от 02.06.2025 г. до встъпване в длъжност на нов административен ръководител.