За значението на Единния патентен съд ( ЕПС), разговаряме с Татяна Жилова, която е съдия в ceдaлищeтo му в Πapиж.
Съдиите в ЕПС съвместяват правораздавателни функции на национално и на европейско ниво
Възнаграждението е част от високия стандарт за независимостта на съдиите

Съдът е двуинстанционен – Първоинстанционен съд със седалище в Париж и Апелативен съд със седалище в Люксембург. Първоинстанционният съд е структуриран в три отделения с централна компетентност в Париж, Милано и Мюнхен, и в местни отделения в различни държави, като се допустими най-много 4 местни отделения в една държава. Единствено Германия е разкрила 4 местни отделения. В България няма разкрито местно отделение.
Как се става съдия в Eдинния патентен съд (ЕПС), г-жо Жилова?
– Развивайки концепцията за ЕПС като общ съд за всички договарящи държави и съответно част от националната им съдебна система, Споразумението и Статутът на съда предвиждат гаранции както за професионална компетентност, така и за независимост на съдиите и от националните органи, и от институциите на ЕС.
Професионализмът и независимостта се гарантира на първо място чрез подбора на съдии, в който не участват национални органи от договарящите държави. А критериите за назначаване са много строги. Конкурсът преминава през няколко етапа: първият етап е селекция по документи, след това изпит по патентно право под формата на тест и писане на съдебно решение на английски език по разигран симулативен процес – интересното е, че съдебните решения се оценяваха от съдии от Великобритания, след успешно преминаване на втория етап се провежда интервю на един от езиците на съда – английски, немски или френски, избран от кандидата. Класирането не е на квотен принцип – т.е. няма определени бройки за никоя държава, състезаваш се с всички кандидати на равни начала – така например има държави, от които няма назначени съдии поради това, че никой от националните съдии не е покрил критериите за назначаване (например Малта, Люксембург, Литва, Латвия, Румъния).
Разяснете какво означава съдия с юридическа квалификация?
Според квалификацията им съдиите в ЕПС са два вида – съдии с юридическа квалификация и съдии с техническа квалификация. Съдиите с юридическа квалификация имат юридическо образование и трябва да отговарят на критериите за заемане на съдийска длъжност в националните си държави. Както казах, няма пречка да се съвместяват правораздавателин функции на двете нива. На практика всички съдии с юридическа квалификация са и национални съдии. Има само един съдия, който заема академична длъжност – професор по право на интелектуалната собственост в университета във Фрайбург, но и той е бил съдия преди това. В този съд няма практика да се назначават външни експерти, вещи лица.
Според вида на патента, който е предмет на делото, председателят на съда назначава съдия с техническа квалификация, който не е юрист, а има някакво инжинерно или друго природонаучно образование. Той става част от състава, участва в разглеждането на делото, включително и в откритото съдебно заседание и подписва съдебното решение. Има равен глас със съдиите с юридическа квалификация.
Във вторник съдийската колегия на ВСС даде съгласие на председателя на АССГ да ви командирова в Централното отделение на Първоинстанционния съд на ЕПС в Париж за сметка на приемащата институция. Какво практически означава това?
Според заетостта им съдиите в EПС са три вида: на непълно работно време (part time), на пълно работно време (full time) и ад хок съдии (case by case).
Техническите съдии са винаги ад хок съдии. Съдиите с юридическа квалификция не може да са ад хок съдии. Те се разпределят още с акта на назначаване в някое от отделенията на съда и могат да бъдат на непълно работно време или на пълно работно време. Непълното работно време е в обем на 20% заетост или 50% заетост. Логично, пълното работно време е в обем 100% заетост.
ЕПС започна да функционира от 1 юни 2023 г. и поради липса на образувани дела всички съдии с юридическа квалификация, включително и тези в Апелативния съд, бяха назначени на непълно работно време със заетост 20% .
Възможни са две увеличавания на натовареността: от 20% на 50% и от 50% на 100% , които се извършват с решение на Президиума.
По този начин бе увеличена моята натовареност от 20% на 50%, считано от 1 юни 2024 г., след съгласието на СК на ВСС. А сега, с последното решение на Президиума на ЕПС и със съгласието на СК на ВСС преминавам на пълно работно време в ЕПС.
Разкажете, как се разпределят делата в ЕПС?
Тъй като няма случайно разпределение на делата и в повечето отделения няма постоянни състави, всички съдии са взаимозаменяеми и за всяко дело се назначава състав от председателя на съда в съответствие с изискванията на Споразумението за ЕПС. Изискванията са по отношение на съдиите с юридическа квалификация.
В централните отделения всички съдии с юридическа квалификация в състава трябва да са от различна националност, а в местните отделения може двама от съдиите да са от местната националност, но винаги трябва да има член на състава, който да е от друга държава. Макар че всички съдии са назначени в конкретно отделение, поради това че съдът има единен характер, всички съдии участват в така наречения „резерв от съдии“ (pool of judges) и могат да изпълняват правораздавателни функции във всички отделения. Така например, аз съм назначена в Централното отделение в Париж, но участвам и в заседания във всички местни отделения в Германия, защото един от работните ми езици е немски. Това предопределя и голямата ми натовареност в ЕПС.
Лесно или трудно се работи в такава мултинационална среда?
Определено е предизвикателство, но се работи изцяло в електронна среда, което е голямо облекчение, тъй като унифицира правилата за движение на делото и няма голяма възможност съдиите да привнасят различен национален опит.
Електронното правосъдие има своите недостатъци, предимно проблеми от технически характер, но като цяло е предимство. Съдиите са максимално освободени от несъдийска работа – например, проверка на редовност на призовавания, заплащане на такси, проверка на представителна власт, познатото ни на всички „оставяне на делото без движение“ в ЕПС се прави от изкуствения интелект на деловодната система и от съдебните служители, които са специалисти по информационни технологии.
Електронното дело достига до съдията докладчик с отстранени всички нередовности и той може да се съсредоточи върху съществото на спора. Има и бързи производства, по обезпечителните мерки, дават се много дежурства „он лайн“, но електронната среда е много добре защитена. Всички съдебни актове се подписват с електронен подпис.
От каква област на техниката са преобладаващите спорове
Предимно телекомуникации, информационни технологии, медицина и фармация. Те отразяват тенденциите в развитието на обществото. Всяко дело е много различно и има да се чете много разнообразна техническа материя, а техническият съдия е незаменим помощник.
Какво стои зад тази предизвикателна работа?
Огромна отговорност. Делата са с много голям материален интерес и с много сериозни икономически последици. Съдебните актове имат изпълнителна сила на територията на всички държави членки. На практика с една обезпечителна заповед може да се ограничи вносът на определено изделие, което нарушава европейски патент, на територията на всички държави.
Това обяснява защо са високи възнагражденията.
За европейския стандарт възнагражденията са нормални, особено като се вземе предвид материалния интерес по делата. Възнаграждението на съдиите е част от високия стандарт за независимостта им.
В Споразумението за ЕПС и Статута на съдиите в ЕПС има опция съдията да си запази националното възнаграждение, ако то е по-голямо от европейското, за да не е ощетен. В този случай заплатата му от ЕПС се превежда в националния бюджет, а разликата остава за сметка на националния бюджет. За българската съдебна система тази опция е неприложима, тъй като националните възнаграждения са значително по-ниски.
Но искам да обърна внимание на нещо друго.
В системата на ЕПС има съвсем малка, почти символична разлика между заплатите на съдиите от двете инстанции и между заплатите на „редовите съдии“ и председателите на Първоинстанционния и Апелативния съд.
Няма напрежение между съдиите и амбиции за кариерно израстване, за да се получава по-висока заплата, а председателят наистина се възприема като пръв сред равни.

Πpeз 2024 гoдинa cъдия Жилoвa yчacтвa във взeмaнeтo нa peшeниe нa Eдинния пaтeнтeн cъд (UРС), ĸoeтo пpивлeчe знaчитeлнo внимaниe в пpoфecиoнaлнитe cpeди нa пaтeнтнитe aдвoĸaти в Eвpoпa. B cпopa нa “Ѕuіnnо Моbіlе & АІ Тесhnоlоgіеѕ Lісеnѕіng” cpeщy “Місrоѕоft”бe paзглeдaн cлoжeн въпpoc зa дoпycтимocттa нa вътpeшнитe aдвoĸaти дa пpeдcтaвлявaт тexнитe ĸoмпaнии в cъдeбни cпopoвe пpeд UРС.
Kaтo eдин oт cъдиитe c пpaвнa ĸвaлифиĸaция в cъcтaвa, cъдия Жилoвa изигpa ĸлючoвa poля зa peшeниeтo. C нeгo бe пocтaнoвeнo, чe cтpaнитe нe мoгaт дa бъдaт пpeдcтaвлявaни oт aдвoĸaти, ĸoитo ca тexни cлyжитeли или ca финaнcoвo зaвиcими oт тяx. Peaĸциитe пpeдизвиĸaxa дeбaти в пpaвнaтa oбщнocт, ocoбeнo cpeд вътpeшнитe aдвoĸaти.
Жилова е участвала във вземането на решения по над 40 дела с голям икономически интерес.
Интервю на Лилия Христовска