
Апелативен съд – София потвърди отказа на Софийски градски съд да върне обвинителния акт срещу Кирил Петков на прокуратурата и връща делото за продължаване на съдопроизводствените действия, съобщиха от съда.
Апелативните съдии признават, че има пропуски в обвинението, но те са отстраними в хода на производството по същество.
Произнасянето на съда е след жалба от страна на Петков.
На 29 април СГС не видя нарушения в обвинителния акт срещу бившия премиер и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков за арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.
Cъпpeдceдaтeлят нa „Πpoдължaвaмe пpoмянaтa – Дeмoĸpaтичнa Бългapия“ e oбвинeн в длъжнocтнo пpecтъплeниe, пpи ĸoeтo e пpeвишил пpaвoмoщиятa cи и e paзпopeдил пoлицeйcĸи cлyжитeли вмecтo cлeдoвaтeли дa зaдъpжaт бившия пpeмиep Бoйĸo Бopиcoв, бившия финансов министър Bлaдиcлaв Гopaнoв и и пресаташето на ГЕРБ Ceвдeлинa Apнayдoвa нa 17 мapт 2022 г.
Според прокуратурата Петков е извършил престъпление по служба, като е превишил правомощията си и е наредил арестите. Петков е единственият обвиняем пo дeлoтo. Toй имaл за цел да причини на тримата вреда, да урони престижа и доброто им име в обществото „и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт– престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.“, сочи прокуратурата.
Борисов, Горанов и Арнаудова бяха задържани на 17 март 2022 г. за изнудване. Разследването беше по сигнал на гражданско сдружение „Боец“, свързан със снимките на Борисов с пачки евро и златни кюлчета, както и с твърдения на укриващия се тогава в Дубай Васил Божков, че е бил изнудван да плаща подкупи на Борисов. Извършените късно вечерта на 17 март 2022 година претърсвания и изземвания в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, са били без предварително разрешение на съда, „без да са били налице основания за неотложност и без тези действия да са единствена възможност за събиране и запазване на доказателства“.
Адвокат Даниела Доковска, защитник на Петков, поиска от съда да прекрати делото и да го върне на прокуратурата с аргумента, че обвинителният акт е неясен, противоречив и без доказателства за съставомерни действия на бившия премиер.
Според Доковска от обвинението не става ясно чии властнически правомощия е иззел Петков, след като прокуратурата твърди , че той е извършил действия, които са от чужда компетентност.
Съдът прие, че във внесения акт има достатъчно по обем изложени факти, за да е ясно обвинението, а останалите въпроси са по съществото на делото и по тях съдът ще се произнесе с присъдата си.
Съдия Мирослав Георгиев обаче отмени мярката – „подписка“ на Кирил Петков, като прецени, че няма нужда да му налага каквато и да е мярка за неотклонение.
Първото заседание по същество на процеса е насрочено за 10 юни, за когато са призовани за разпит четиримата полицаи, участвали при задържането на тримата.