
От 1 юни адвокатите обявиха ефективен протест в защита на адвокатския труд.
Причините са липса на реформа в правната помощ и ниското ниво на заплащане на адвокатския труд. 21 адвокатски колегии са включени в този ефективен протест, посочи
„Тези 21 колегии покриват около 80-85% от адвокатите в страната и най-важните съдебни, апелативни и окръжни райони. Това касае наказателните дела, това не касае гражданското правораздаване.
Някои бързи производства – въпреки, че там има изключения и ще бъдат осигурявани защитници по делата, свързани с домашно насилие, насилие над деца, мерките за процесуална принуда. По наказателните дела обаче ще се отрази, тъй като дори да бъдат записани в списъците резервни защитници, те също са адвокати и също участват в протеста.
Според него е добре работните групи да започнат да действат бързо, за да не се натрупат проблеми. Трябва да се разбере, че не може да има адвокатско възнаграждение от 300 лв. за едно дело, в повечето случаи с усложнен фактически състав и сложни правни квалификации, категоричен бе адвокатът.
За него е редно парите за правна помощ да бъдат осигурявани от бюджета на съдебната власт.
За мандата на ВСС : НС дори не опитва да избере нови членове във ВСС
„Народното събрание трябваше много отдавна да реагира и да открие процедурата по избор на парламентарната квота. Пет – шест НС дори не опитват да проверят дали може да се събере такова мнозинство за избор на нов ВСС (11 черна от парламентарната квота).Това подсказва нещо друго – те всъщност не искат да избират хора с високи професионални и нравствени качества, достойни хора във ВСС, а искат предварително да си спазарят квотите между парламентарните групи, съответни на процентите от последните избори, и след това ако се договорят, който посочи имената, другият няма право на вето, т.е. това ще бъдат партийни квоти, а не парламентарна“.
Той напомни, че политическата намеса в работата на ВСС е абсолютно недопустима.
„Целта е не само Сарафов, но и Чолаков да остане начело на ВАС, докато се произведат избори за нов главен прокурор и председател на ВАС, независимо дали от този състав или от нов състав на ВСС. Тук определящо ще е решението на Конституционния съд дали ще бъде възстановена старата процедура или ще трябва задължително да направят избор на ВСС.
Според него „Борислав Сарафов иска да избяга от въпросите и същевременно да се хареса на повелителите му, които трябва да го утвърдят като главен прокурор за следващите 7 години и си служи с езика на г-н Пеевски„.
„Г-н Сарафов напоследък рядко говори, но когато говори, има реториката на Делян Пеевски. Говори в този стил, по този начин, с такива фрази. Имам чувството, че го тренира пред огледалото. Аз бих нарекъл това една сервилност, която не е подходяща за главен прокурор. А политическите му задявки с членове на ВСС са напълно допустими за човек, който казваше, че ще извади прокуратурата от калния терен на политиката. На практика съвсем разкаля терена и напоследък засили калта вътре и вече не може да се ходи, трябва да се ходи с ботуши„, категоричен бе Велислав Величков.
Според него мълчанието започва да се превръща в поведение на всички хора с власт и влияние. Привикваме с мълчанието и затварянето на очите пред несправедливостта и непрофесионализма, констатира той.
„Съвсем очевидно става, че Сарафов подготвя желязна инквизационна структура за момента, в която ще бъде утвърден като главен прокурор, за да каже „Аз съм готов. Сега следва да ме изберете““, заключи адв. Величков.
Източник БНР