Министерството на правосъдието е готово със законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуалния кодекс и съответната наредба, с които драстично се затяга режимът върху вещите лица по автотехнически експертизи.
Това обяви министърът на правосъдието Георги Георгиев на пресконференция след работна среща с и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателят на правна комисия Анна Александрова и с близки на загинали на пътя за проблема с недостига на квалифицирани вещи лица за транспортните престъпления.
Георгиев отбеляза, че до голяма степен изводите на съдията се базират на експертизата, която доказва дали е виновен водачът, с каква скорост се е движил, какво е било състоянието на пътната настилка, на превозното средство и други. „За да има качествено правораздаване, трябва да има качествени експертизи“, посочи той.
Министърът обясни, че на 14 юни изтича междуведомственото съгласуване на предложенията за промени, след което те ще бъдат внесени в Министерския съвет и после разгледани от правната комисията на парламента. Той отбеляза, че промените не решават всички проблеми на експертизите, но са първата стъпка.
Една от основните промени е възможността за видеоконферента връзка, чрез която вещите лица ще могат да участват в няколко съдебни заседания за ден. Въвежда се изпит за вещи лица, както и контрол, ще се даде възможност и на млади специалисти да могат да станат вещи лица.
Георгиев съобщи още, че назначава работна група със задача да подготви Закон за вещите лица, който да обхваща, по документи, около 5200 души. Той каза също, че работна група към транспортната комисия в парламента окончателно е подготвила промените в Закона за движение по пътищата, според които по записи от общинските камери ще могат да глобяват нарушителите на пътя. Половината от приходите от глобите ще се връщат към общините и ще се използват само за пътната безопасност, обясни Георгиев.
Министърът отбеляза, че за 2024 г. досъдебните производства за пътни произшествия, образувани от прокуратурата, са 3000 и е поет ангажимент от главния прокурор за подготвяне на съвременни методики за разследване на такива престъпления и обучения на полицаи и следователи.
Анна Александрова посочи, че до края на месец юли ще бъдат разгледани и приети от Народното събрание 14-те законопроекта за промени в Наказателния кодекс и дваа, внесени от вчера от Министерство на правосъдието. Обнадеждена съм от това, че институциите си говорят помежду си. Ще се радвам да постигнем наистина добри резултати и в края на юли да се поздравим с нещо, което сме свършили реално, заяви Александрова.
Пред родителите, загубили децата си, Сарафов обяви, че решаването на проблема с бавните дела за пътни инциденти е истинската съдебна реформа, която хората очакват:
„Всякакви други законодателни експерименти, прокарани последните години, изглеждат жалко на фона на човешката мъка, когато баща и майка, загубили детето си, казват, че чакат вече няколко години експертиза, а шофьорът е на свобода. Убеден съм, че гражданите ще възстановят доверието си в съдебната система, в институциите, в държавността, когато видят, че тя се грижи за техните права. Всичко друго е грозна борба за власт и политическа пропаганда, които нямат нищо общо с интересите на обществото„, каза той.
Сарафов може да остане на тази позицията и.ф. главен прокурор до 21 юли, каза той е заяви, че до последния ден, ще продължи да изпълнява ангажиментите си към обществото.
Защо само се затяга режима на вещите лица само в една посока?
На всички следва да се стегнат юздите, като при ощетяващи грешки към
страна, да носят наказателна отговорност.