
Предложението за изменение и допълнение е мотивирано от обстоятелството, че според настоящата регламентация на чл. 29з, ал. 2, изр. второ ЗСВ, при гласуването с хартиена бюлетина за разкриване на избирателна секция е необходимо да има минимум 500 човека, поставя много от магистратите в неравнопоставено положение спрямо други, предвид необходимостта от пътуване, в случай че гласуването е извън населеното място, където живеят и/или работят.
Възприет беше вариант, който предвижда единствено отпадане на изискването в чл. 29з, ал. 2 ЗСВ за брой на магистрати, при наличието на които може да се сформира избирателна секция, което ще даде възможност на Пленума на ВСС да определи броя и местата на изборните секции в приеманите от него Правила, като се съобрази с предпочитанията на органите на съдебната власт, изразени при проведеното допитване през м. май 2025 г.
Допълнително изменение на чл. 29 ж, ал. 1 ЗСВ ще определи изборите да се провеждат в работен ден, в 2 последователни седмици, вместо в събота, както досега.
Очаква се идния понеделник Комисията по правни въпроси към Пленума на ВСС да изготви проект на Правила за провеждане на избори на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите, след получаване на становища от членовете на ВСС.
За днешното заседание на пленума Комисията по правни на ВСС отправи две предложения – едното да се направят промени в ЗСВ, които се налагат поради законовото условие изборна секция да се открива в районите, където има поне 500 магистрати.
Другото предложения на комисията беше да няма каквито и да е законови промени, тъй като сегашните норми в ЗСВ дават възможност за разкриване на повече от една избирателна секция извън София. Тази позиция застъпиха Олга Керелска и Атанаска Дишева.
Огнян Дамянов обаче посочи, че ако бъде подкрепен вариантът без законодателни изменения, това ще създаде проблем на прокурорите и следователите. Той бе подкрепен от Калина Чапкънова и Евгени Иванов.
Поредица от гласувани и прегласувания предизвика предложението на Вероника Имова общите събрания да се провеждат в два последователни понеделника, вместо сегашното решение, че :“ В първата събота общото събрание избира избирателна комисия и избирателни секции и изслушва кандидатите“.
Дишева основателно попита как съдиите ще изслушват кандидатите, докато разглеждат дела, а на телефоните си следят онлайн излъчването. Йордан Стоев заяви, че би подкрепил провеждането на общите събрания в работни дни, но ако не е определен точен ден от седмицата.
Така се стигна до предложението в закона да се запише, че : „Общото събрание се провежда в два работни дни в две последователни седмици“. „За“ него гласуваха 12 от членовете на Пленума, а двама бяха против.
На предстоящия избор гласуването на магистратите ще е само с хартиени бюлетини.
Препис от Протокола от днешното заседание ще бъде изпратен на министъра на правосъдието, а след следващото заседание на ПВСС, предложението ще бъде изпратено до Народното събрание и министъра на правосъдието за законодателна инициатива.