Премиерът Росен Желязков е разпоредил да бъде извършена проверка на фактите и обстоятелствата, изнесени в разследване на Антикорупционния фонд, за дейността на евентуалния енергиен холдинг „Орион“, управляван от бизнесмена Христо Ковачки.
В отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова, той заяви:
„Имах възможността да се запозная с материала на Антикорупционния фонд. В него се съдържат редица твърдения, които по своята съвкупност могат да представляват законен повод и достатъчно данни за самосезиране на Прокуратурата, от една страна.
От друга страна, съм изискал от компетентните министри – на енергетиката, на финансите, на околната среда и водите, да направят необходимата проверка заедно с териториалните структури, с които разполагат, на изнесените факти. След като имаме повече информация – в подкрепа или в опровержение на изнесеното в материала на Антикорупционния фонд, ще ви информирам допълнително“.
Бориславова поиска разширяване на обхвата на извършваните проверки:
„Разследването на Антикорупционния фонд посочи Христо Ковачки като ръководител на мащабна мрежа от над 150 енергийни фирми и други. Замесен е в редица незаконни практики, които попадат под компетентността на различни министерство.
Понеже не споменахте сред изброените министерства Министерството на вътрешните работи, има ли задача да провери теча на данни? Дали по някакъв начин не е възпрепятствал разследване на Европрокуратурата? Също така Министерството на труда и социалната политика, не го споменахте и него. Там ще има ли проверки за платени задължения към Държавния бюджет във връзка с осигуровки, дали се спазват изискванията за безопасност на труда на територията на обекти, управлявани от Ковачки?“
“Ще искаме пълна информация по реда на чл. 139 от правилника на НС”, коментира Бориславова. Текстът задължава държавните органи да предоставят информация на народните представители в срок от 14 дни от искането.
„Разследването разкрива нерегламентирани финансови стимули за държавни служители, данъчни и осигурителни измами за стотици милиони, фалшификации с въглеродни квоти и изтичане на информация за предстоящи проверки на Европейската прокуратура. Публикуваните от АКФ документи и свидетелства осветяват механизми, които изкривяват пазара, ощетяват потребителите, застрашават енергийната сигурност и подкопават доверието в институциите“, заявиха при внасянето на искането за анкетна комисия Божидар Божанов и Ивайло Мирчев.
Управяляващото мнозинство отказа да бъде образувана анкетна комисия.