
Новата председателка на АПБ, зам.-районна прокурорка на Благоевград Елица Калпачка, отправила молба до него да възложи цялостен финансов одит на асоциацията за времето от април 2022 г. до 24 април 2025 г. А Сарафов удовлетворява молбата на новото ръководство на АПБ.
Искането е наистина необичайно, доколкото задачата на прокуратурата е да повдига и поддържа обвинения и да наблюдава разследвания, а не да прави одити в независими сдружения за защита на професионалните права на прокурорите. Асоциацията на прокурорите в България е доброволно професионално сдружение с нестопанска цел в обществена полза, обединяващо прокурори и следователи в България.
Няма никакви данни да е провеждано заседание на новия управителен съвет по надлежния ред, на което да е взето решение да се търси прокурорски одит, пише изданието.
По закон АПБ, като неправителствена организация подлежи на независим финансов одит, който в случая може да е само доброволен. Независимият финансов одит по дефиниция цели да повиши степента на доверие на потребителите на финансовия отчет на организацията. Той винаги се извършва от регистрирани одитори, вписани в специалния регистър по предвидения от закона ред. Такива не работят в администрацията на главния прокурор, пише изданието.
Според Закона за счетоводството юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза, каквато е АПБ, подлежи на независим финансов одит, когато превишава определени показатели, свързани с балансова стойност на активите към 31 декември.
Нищо от това не е на лице, затова и одитът на тази организация би могъл да бъде само доброволен, пише Сега.
Вторият вид одит според българското законодателство е вътрешният. Той се отнася само до държавни органи и институции, каквато е и прокуратурата. Този одит не е независим и не е финансов, а ангажимент за даване на съвет, мнение, обучение от лице, което е служител на институцията, с цел подобряване на управлението на риска и контрола. Именно това би трябвало да прави въпросното звено „Вътрешен одит“ на държавното обвинение.
От писмото на Калпачка се разбира, че тя настоява за доброволен финансов одит, какъвто администрацията на главния прокурор не може да направи.
В края на април на общото събрание на организацията приближени до Сарафов оглавиха Асоциацията на прокурорите.За председател на Управителния съвет бе избрана зам.-районната прокурорка на Благоевград Елица Калпачка, която се смята за негова приближена- като него него тя е завършила Академията на МВР, а юридическата ѝ диплома е от ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Тогава пред делегатите Сарафов бе изразил недоволство от дейността на Асоциацита и заявил, че тя трябва да следва дневния ред на главния прокурор. Дотогавашният председател – окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов не се кандидатира за трети мандат, въпреки, че е имал право на това.
Сарафов поиска Николов да бъде освободен дисциплинарно от ръководната длъжност заради нарушения в Окръжната прокуратура в Плевен.
За Николов се твърдеше, че е подходящ да се кандидатира за главен прокурор след прекратения избор на Сарафов поради промените в съдебния закон.
Любопитното е, че новоизбраният председател Калпачка, както и двете ѝ софийски заместнички – Десислава Петрова и Даниела Ангелова, са членове и на предишното ръководство, като Ангелова е и един от заместниците на предишния председател Владимир Николов. Би трябвало да са наясно с финансовото състояние на организацията, коментира изданието.

СПОРЕД МЕН, ТОВА ПРЕДЛОЖЕНИЕ Е СЪГЛАСУВАНО СЪС САРАФОВ, КОЙТО СМЯТА, ЧЕ НИКОЛОВ МУ Е КОНКУРЕНТ ЗА ПОСТА ГЛАВЕН ПРОКУРОР И СЕ ЦЕЛИ НЕГОВОТО ДИСКРЕДИТИРАНЕ.