
По предложение на и.ф. градския прокурор на София Емилия Русинова Прокурорската колегия освободи четирима от досегашните заместници Илияна Кирилов и назначи нови пет. Ключовите промени по традиция станаха за десетина минути – без обсъждания и въпроси, което подсказва, че дебатите са провели някъде другаде, извън взора на мониторите.
Освободени бяха Чавдар Пастованов, Ивайло Петров и Христо Кръстев, а Иво Илиев подаде оставка сам. Илиана Кирилова беше с осем заместници, но единият от тях – Божидара Ганева, стана заместник на апелативния прокурор и така място й, бе освободено.
Местата на освободените заеха прокурорите от СГП Ангел Кънев, Мариана Тодорова, Георги Мойсев и Светлана Божкова-Тепова от Софийската районна прокуратура, както и Дойчо Тарев от Окръжна прокуратура-Плевен.
Христо Кръстев и Чавдар Пастованов са преназначени на заеманите длъжности като прокурори в СГП преди назначаването им като заместинци, а Ивайло Петров е преназначен на длъжност „прокурор“ в СГП.
Заповедите за назначения влизат от деня на взимане на решението.
От съобщението стана ясно, че прокурор Ангел Кънев е назначен на мястото на Христо Кръстев. Кънев бе известен зам.-шеф на Специализираната прокуратура, а след закриването й, стана редови прокурор в СГП. Той е наблюдаващ прокурор по серия знакови дела – срещу Васил Божков, алкохолния бос Миню Стайков и срещу бившия премиер и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
Друг бивш обвинител от Специализираната прокуратура, който се издига до заместник в СГП , е Георги Мойсев. След закриването на спецправосъдието, по негово желание бе назначен СРП. Мойсев е бил част от прокурорския екип в спецпрокуратурата по казуса „Осемте джуджета“.
Със заповед от 28 май Русинова е преразпределила и редовите прокурори от градската прокуратура.
По неофициална информация със заповед на и.ф. Русинова от ключовия отдел шести на СГП е „изваден“ прокурор Йордан Петров, нашумял с проверката на делата на съдия Мирослав Петров от СРС заради съдебно решение. Той е бил преместен в отдел Административен на СГП.
В отдел шести са разследванията по „Осемте джуджета“, „Нотариуса“ и още ключови дела. Този отдел е известен с проверки за нарушения или престъпления, извършени от магистрати.
До момента са били образувани 997 проверки – до една приключили с отказ за образуване на досъдебни производство, но според магистрати, това е ефикасно средство да бъдат държани в подчинение „непослушните“.
Мнозина са озадачени от обстоятелството, че като и.ф. шеф на СГП Емилия Русинова „слага ръка“ и на аферата „Осемте джуджета“.
Свидетелства по делото уличаваха Русинова, сегашният и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и други висши прокурори във връзки с Петьо Петров – Еврото и посещения в едноименното заведение. Според свидетелствата на бивша съпруга на Еврото, Любена Павлова, прокурор Русинова е била „от редовните контрагенти“ на Еврото.
До момента всички ключови прокуратури, които се занимават с дела от обществен интерес и с разследвания с голям материален интерес, са с временни ръководители. Освен СГП, с временни ръководители са и Софийската районна и Софийската апелативна прокуратури. НСлС също е с и.ф. ръководител.
Главният прокурор Борислав Сарафов също е назначен временно на поста, но се бори да остане на него като титуляр.