Последни новини
Home / Законът / УС на Асоциацита на прокурорите застава твърдо зад колегата Ангел Кънев срещу апела на Божков прокурорът да се моли

УС на Асоциацита на прокурорите застава твърдо зад колегата Ангел Кънев срещу апела на Божков прокурорът да се моли

Defakto.bg

По повод репликата на подсъдимия бизнесмен Васил Божков към прокурора Ангел Кънев  по делото за щети за близо 560 млн. лв. на държавния бюджет –   “Молете се” ,  Асоциацита на прокурорите демонстрира пълна  подкрепа за обвинителя.

„Възмутителният“ диалог е  в сградата на Съдебната палата след съдебно заседание, писа Лекс:

Подсъдимият бизнесмен Васил Божков

Васил Божков към Ангел Кънев:  „Вие вярващ ли сте?“.

Прокурор Ангел Кънев

„Религиозен съм. Постя. Днес е четвъртък не съм ял – постя!“ – отвръща прокурорът.

Божков репликира:  „Трябва много да се молите… да спасите душата си“.

„И аз съм грешен – като всеки човек! Пожелавам ви и вие да сте религиозен“, отговаря  Кънев.

„Аз не съм религиозен“, отвръща Божков и добавя:  „Но пък душата ми е чиста“.

„Аз съм дълбоко религиозен! Уважавам всички хора в техните виждания и разбирания“, отвръща Ангел Кънев.

В  отговор Божков казва:  „Молете се!“.

Репликите между двамата предизвиква реакцията на УС на Асоциацията на прокурорите в защита на колегата:

Цялото становище:

Всеки акт на словесни атаки  срещу прокурори, е атака срещу обществения интерес

Прокурор Ангел Кънев не е показал с поведението си пристрастие и заинтересованост от изхода на делата, по които е наблюдаващ прокурор. Считаме, че подобни изрази, използвани в контекста на съдебен процес и насочени към представители на прокуратурата, могат да бъдат възприети като опити за натиск върху орган на съдебната власт. Подобни прояви не следва да бъдат подценявани, тъй като имат за цел да възпрепятстват или повлияят на действията на съдебната власт. Същите накърняват авторитета на институциите и създават усещане за безнаказаност. Всякакви прояви на натиск или уронване престижа на съдебните органи са недопустими в едно правово общество. Изказвания, които съдържат нееднозначни или вербално настъпателни послания към представители на прокуратурата, следва да бъдат обстойно анализирани от компетентните институции и при необходимост – да последват съответните правни действия.

Призоваваме за запазване на институционалното уважение и независимостта на съдебната власт, както и за внимателно разглеждане на подобни случаи с цел гарантиране на сигурността и неприкосновеността на държавните обвинители.

УС на АПБ застава твърдо в защита на колегата Ангел Кънев, изразяваме пълна вяра в неговата безпристрастност и професионализъм. Прокурор Кънев изпълнява напълно законосъобразно правомощията си вменени му по закон. От АПБ отказваме да поддържаме подобни извънпроцесуални начини и средства за уреждане на правоотношения, а именни чрез вербално настъпателни призиви, неправомерни и неетични действия.

Прокуратурата е ключов стълб на правовата държава.  Тя носи отговорността да защитава обществения интерес, да осигурява справедливост и да отстоява закона, независимо от оказвания натиск или политическа конюнктура. Стабилната и независима прокуратура е ключов гарант за защитата на правата и законните интереси на българските граждани. Всеки акт на словесни атаки/натиск срещу магистрати е атака срещу обществения интерес.

Васил Божков е предаден на съд като подбудител в съучастие с длъжностни лица от Държавната комисия по хазарта, които са допуснали да не бъдат събирани в пълен размер такси, дължими по Закона за хазарта. Вследствие на престъпната дейност са нанесени щети на държавния бюджет в размер на 559 739 164,70 лева.

Още тук 

About De Fakto

Проверете също

Прокуратурата поиска 14 години затвор за измама в големи размери от ключовия лобист Петьо Петров

Прокуратурата поиска 14 години затвор за сочения за ключов съдебен лобист Петьо Петров, по прякор …

Президентът Йотова е за смела реформа в Правилника: Има доста сили, които са против, но не може нещата да останат по старому

Трябва да се направи реформа на начина, по който функционира Народното събрание (НС). Това заяви …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.