
Кирил Петков внесе в деловодството на парламента заявление за прекратяване на правомощията му като народен представител от „ПП- ДБ“ , съобщи пресцентърът на Народното събрание на запитване на БТА.
Днес си подавам оставката като депутат от българския парламент. Подавам я със спокойствие, че правя нещо правилно, написа във Фейсбук Кирил Петков.
„Горд съм, че с моята оставка сложих и нов стандарт в българската политика: политическите лидери трябва да са отговорни за действията на своите кадри. Вече няма да е достатъчно, както беше в ГЕРБ, да се правиш, че не познаваш сгрешилия, само защото ти лично не си бил част от скандала. Не, след моята оставка това вече не трябва да е приемливо от избирателите – те трябва да искат политическата отговорност от лидерите за действията в тяхната партия.
Петков е категоричен, че няма да се кандидатира за нови ръководни позиции през септември на Общото събрание. Никога не съм харесвал политическите циркове – днес си давам оставката, утре не ми я гласуват, уточниява той. „Излизам от органите на партията, но партията няма да излезе от сърцето ми, казва той.
Той отбелязва, че ПП и ГЕРБ са много различни. При Борисов, дори когато САЩ сложиха неговия финансов министър в санкциите за корупция по закона „Магнитски”, той се направи на разсеян. За „Ново начало“ припомня, че самият му председател е санкциониран по „Магнитски”. Когато ни приеха в АЛДЕ, казаха, че са направили цяла нова процедура за моментално изключване на партия заради Пеевски, напомня Петков.
Кирил Петков потвърждава, че остава член на ПП и следващата му задача ще бъде „да обиколя различните региони на страната и да говоря с хората, не като техен лидер, а като един от тях“.
Миналата сряда на пресконференция в БТА той обяви, че подава оставката си като съпредседател на ПП и ще се откаже и от депутатското си място.
Това стана след скандала, свързан с твърденията районните кметове на столичните квартали „Люлин“ и „Младост“ за корупционен натиск за обществени поръчки.
В понеделник кметът на район „Люлин“ Георги Тодоров призова във „Фейсбук“ Лена Бориславова и всички останали овластени в Продължаваме промяната да не мълчат, а да кажат всичко докрай. Тодоров посочва: „Политическите кабинети и управлението са превърнати в социални фондове за свои хора – и това е порочна практика, срещу която ще продължа да се боря“.

ПР експертът Диана Дамянова, един от учредителите на „Продължаваме промяната“, коментира пред БНТ, че ПП не са умели в пиара и действията по време на конфликт, но в момента се справят добре, защото с оставката на Кирил Петков въпросът „кой беше главата на тази корупция“ ще престане да бъде задаван.
„Кирил постъпва много саможертвено, заяви тя : от една страна спазва това, което беше обещал, че ще има нулева толерантност към корупцията. Но от друга това противоречи на твърденията му, че „свои хора под трамвая няма да се хвърлят“.
Но вече хвърлиха един, може би двама вече, каза Дамянова.
„В тази ситуация се хвърля на вълците онова момче (Барбутов б.р. ), за което излиза, че съвсем ей така отвътре му е дошло да започне да организира обществени поръчки, пък да се връщат пари на партията. Но това нямало нищо общо с партията.“
На 26 юни бившата спецсъдийка Вилислава Ангелова остави в ареста бившия зам.кмет на СО Никола Барбутов и експертът Петър Рафаилов с мотива, че имало доказателства за съпричастност към престъплението, за което са обвинени.
Обществената опасност на Барбутов Ангелова извади от това, че е бил длъжностно лице и свързан с партия „Продължаваме Промяната“ – тема, която предстои да бъде бурно дискутирана нагоре по инстанциите. И не само.
DeFakto.bg DeFakto.bg








