Хиляди граждани от столицата се събраха на протест пред Съдебната палата в столицата с искане за незамисимо правосъдие, за защита на демокрацията, независимостта на съдебната власт и парламентаризма. Недоволството е организирано от инициатива „Правосъдие за всеки“, но е подкрепено от ПП-ДБ.
Протестът под надслов „Да свалим бухалките на деребеите“.
„България е европейска държава, краят на мафията наближава“, „Законът не е бухалка“, „Престанете да прикривате виновните и да наказ
вате неудобните“, „#Варна за Благо“ са част от плакатите, които носят протестиращите.
Според протестиращите кметът на Варна Благомир Коцев е арестуван незаконно.
„Не ми харесва, че се извършва политическа репресия. Тук сме, за да подкрепим устоите на демокрацията и правото на всеки да бъде защитаван по установения ред. Според мен има много нарушения в случая“, каза един от протестиращите.
„Искаме някаква нормалност, а не мафията да владее всичките ни структури и да си има държава“, посочи друг.
Протестиращите тръгнаха на шествие до сградата на стария парламент. Недоволството се спря и освиркваше сградите на ВАС, КПК и президентството.
Междувременно осем дни след ареста на Благомир Коцев, в личния си профил в социалните мрежи, бившият му заместник Диан Иванов обяви: отказва се от показанията си.
„Днес подадох Заявление пред Софийска градска прокуратура, с което заявявам, че показанията ми са неверни, тъй като същите са дадени под натиск от служители на КПК – гр. София. Предстои да видим какво ще се случи с мен…“, написа Иванов.
„Имаме ли безпристрастни съдии, единственият възможен развой е кметът на град Варна Благомир Коцев в утрешния ден да бъде в град Варна“, каза един от адвокатите по делото “ Коцев“ Николай Владимиров.
На този фон районната прокуратура във Варна започна проверка, а в общината влязоха служители на Икономическа полиция по сигнал от председателя на Общинския съвет Христо Димитров. Той атакува заповедите на Благомир Коцев, с които на 8 юли – денят, в който беше задържан, Коцев назначава временно изпълняващ длъжността кмет.
„Ще коментирам жалбата на г-н Димитров като политическа атака, прикрита зад административен спор“, посочи Павел Попов, временно изпълняващ длъжността кмет на Варна.
Преди втория протест започна събирането на подписи в Петиция в подкрепа на кмета на Варна – Благомир Коцев и в защита на правото в България.
Хората държат плакати с надписи „Варна не се продава“, „Искаме си кмета“ и „Свобода“ и настояват задържаните да бъдат освободени.
В Русе, пред Съдебна палата, се събраха десетки граждани, за да изразят подкрепата си към кмета на Варна Благомир Коцев и да настояват за прилагането на законите еднакво към всички граждани.
Българи се събраха тази вечер край Европейския парламент в Брюксел в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев и останалите, проверявани за съмненията за корупция във варненската община.
Събитието бе организирано в социалните мрежи и на него присъстваха евродепутатите Никола Минчев и Христо Петров, както и представители на ръководството на групата „Обнови Европа“ в ЕП и на партията АЛДЕ.
Това, което виждаме, напомня специализираното правосъдие, което закрихме преди три години. Стигнахме до извода, че то е „бухалка“, защото винаги привременните мерки бяха водещите, а не крайният резултат.
Ако правото възтържествува, би трябвало кметът Коцев и всички останали задържани да бъдат освободени. Най-малкото Софийският градски съд и Софийската градска прокуратура не са компетентни по този казус, преди да стигнем до основателност. Ако има право и то се съблюдава, утре те трябва да бъдат пуснати. Поради това, че всички действия до момента са извършени от некомпетентен орган, те няма как да доведат до успешен край на едно обвинение. Това ще бъде поредната катастрофа на българската прокуратура. Тези катастрофи завършват зле за нашата държава като престиж и като присъди от Съда в Страсбург, обобщи Минчев
Българи в чужбина излизяха на протест в Лондон, Берлин и Мюнхен. (БТА)
DeFakto.bg DeFakto.bg











