Български институт за правни инициативи се обърна към министъра на правосъдието и представляващия Висшия съдебен съвет с искане за свикване на извънредно заседание на Съвета за прилагане на Националния координационен механизъм за върховенство на правото, съобщиха оттам.
Последното редовно заседание на Съвета е проведено на 18.09.2023 г., а на 19.02.2024 г. е проведено извънредно заседание на Съвета.
След като Механизмът за сътрудничество и проверка беше официално прекратен за България, страната ни се ангажира да продължи работата по ключови области като върховенство на закона, борба с корупцията и съдебна реформа, като запази постигнатия напредък и осъществява наблюдение на реализацията на различни инициативи, се казва в призива.
„Съветът, освен това, не е представил годишния си доклад за 2024 г. в определения за това срок /28 февруари/. Не на последно място би следвало да се дискутира и необходимостта от приемането на нова Стратегия за съдебната власт.“ се казва в писмото.
Само преди няколко седмици Европейската комисия публикува и поредния годишен доклад за върховенството на правото, в който констатациите за България са тревожни и показват стагнация по редица въпроси от сферата на съдебната система.
Смятаме, че се налага провеждане на разговор, в който да се отчете постигнатият напредък или пък неосъществени реформи и налични дефицити, включително и предизвикателства, и трудности при реализиране на определени дейности и инициативи. Не на последно място би следвало да се дискутира и необходимостта от приемането на нова Стратегия за съдебната власт.
Целият текст на обръщението към министъра на правосъдието и представляващия Висшия съдебен съвет може да видите тук: https://bili-bg.org/12/1369/news_item.html
DeFakto.bg DeFakto.bg








